Pozew przeciwko spółdzielni

Pytanie:

"Mam zamiar wnieść pozew do sądu przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej o uznanie uchwały Rady Nadzorczej tej Spółdzielni za niezgodną z prawem. Chciałbym aby sąd nie tylko uchylił uchwałę, ale też zobowiązał Spółdzielnie do skorygowania wysokości mojego wkładu budowlanego, który w/g mnie obliczony był błędnie, bo w oparciu o tą właśnie uchwałę i wrócenia mi dokonanej nadpłaty. Mój problem polega na tym, czy w tym przypadku można te dwa żądania umieścić w jednym pozwie, a jeżeli tak to jak taki pozew należy zatytułować. "

Odpowiedź prawnika: Pozew przeciwko spółdzielni

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna z dnia 16 listopada 1984 r., sygn. II CZ 122/84, stosownie do przepisu art. 17 kpc rzeczowa właściwość sądu w sprawach o uchylenie uchwał organów spółdzielni mieszkaniowych uzależniona jest od przedmiotu uchwały. Jeżeli przedmiotem tym jest stosunek między spółdzielnią, a jej członkiem o charakterze majątkowym, to rzeczowa właściwość sądu będzie uzależniona od wartości przedmiotu sporu (art. 17 pkt 4 kpc). Jeśli w przedstawionym wypadku uchwała dotyczyła np. ostatecznego rozliczenia kosztów budowy i na jej podstawie członek spółdzielni musiał uzupełnić wkład, to właściwość sądu (rejonowy czy okręgowy) zależy od wartości przedmiotu sporu, czyli nadpłaty na poczet wkładu budowlanego.  Dla wszystkich żądań właściwy będzie więc ten sam sąd i przedstawione żądania można zawrzeć w jednym pozwie. Będzie to więc pozew o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Nadzorczej spółdzielni, zawierający w swych żądaniach także roszczenie o zwrot nadpłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika