Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W rozdziale 4 Prawa Budowlanego, ustawodawca określa przypadki, w jakich pozwolenie na budowę jest zbędne oraz takie, w których rozpoczęcie budowy, przebudowy, remontu czy adaptacji naruszającej strukturę budynku wymaga jedynie zgłoszenia do odpowiedniego organu (art. 29 oraz 30 w zw. z art. 29 w/w ustawy). W wymienionych przepisach nie wyszczególniona jest przebudowa systemów wentylacyjnych. W przedstawionej sytuacji trudno zakwalifikować taką przebudowę do np. remontu budynku (ust. 2 pkt 1 art 29 w/w ustawy) czy instalacji innych urządzeń wewnątrz budynku typu instalacji telekomunikacyjnych (ust 1 pkt 27 art. 29 w/w ustawy). Domniemywać zatem należy, że takie pozwolenie będzie wymagane.
Jeżeli w celach wentylacyjnych instalowane było by jedynie urządzenie o wysokości do 3m (klimatyzacja), nie wymagane było by pozwolenie czy nawet zgłoszenie odpowiedniemu organowi (ust. 1 pkt 3 lit. b art 30 w/w ustawy). Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że prowadzona ma być przebudowa istniejącej wentylacji budynku, co jest równoznaczne z koniecznością uzyskania pozwolenia na przebudowę. Wcześniej niezbędnym będzie uzyskanie opinii i uzgodnień projektu przez Straż Pożarną, Państwową Inspekcję Pracy oraz Sanepid.
W myśl ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej konieczne jest uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dotyczących budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych (art. 3 w/w ustawy). W sanepidzie przedstawić należy projekt technologiczny przebudowy wentylacji, zatwierdzony przez rzeczoznawcę. O właściwych projektantów i rzeczoznawców najlepiej zapytać wcześniej w sanepidzie. Projekt powinien uwzględniać obowiązujące w tej materii przepisy m.in. rozporządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach gastronomicznych i przemysłu garmażeryjnego czy też przepisy przeciwpożarowe i inne zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Wymienione akty prawne normują kwestie interesującej z Pańskiego punktu widzenia materii, stanowiąc m.in., że we wszystkich pomieszczeniach zakładu urządzenia wentylacyjne powinny działać sprawnie i zapewniać odpowiednią wymianę powietrza.
W pomieszczeniu kuchni powinny działać sprawnie urządzenia do usuwania gazów spalinowych, pary i zapachów potraw. Zakłady powinny być zabezpieczone przed szkodliwym działaniem dymów, pyłów, par i przykrych zapachów. Wentylacja i klimatyzacja powinny zapewniać odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza, jego czystość, temperaturę, wilgotność względną, prędkość ruchu w pomieszczeniu, przy zachowaniu przepisów odrębnych i wymagań Polskich Norm dotyczących wentylacji, a także warunków bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych określonych w rozporządzeniu. Uwzględnienie wszelkich wymogów wynikających z aktów prawnych leży w gestii projektantów technologicznych oraz rzeczoznawców.Pełną i uzgodnioną dokumentację składa się w Urzędzie Gminy/Dzielnicy (lub starostwie) w celu uzyskania pozwolenia. Po zakończeniu stosownych robót, powiadomić w celu dokonania odbioru należy Straż Pożarną, PIP, Sanepid, Nadzór Budowlany Urzędu Gminy/Dzielnicy. Odbiór budowlany dokonywany jest następnie przez inspektorów Wydziału Architektury Gminy.
Oprócz wymienionych dotychczas ustaw i rozporządzeń, ważną będzie także ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r., która reguluje m.in. wymagania zdrowotne żywności czy wymagania dotyczące przestrzegania zasad higieny.