Pożyczka dla pracownika w braku ZFŚS

Pytanie:

"Czy zakład pracy nie posiadający funduszu socjalnego może udzielić swojemu pracownikowi pożyczki na cele socjalno - mieszkaniowe?"

Odpowiedź prawnika: Pożyczka dla pracownika w braku ZFŚS

Zgodnie z art. 94 pkt. 8 kp do podstawowych obowiązków pracodawcy należy zaspokajanie w miarę posiadanych środków socjalnych potrzeb pracowników. Tworzenie funduszu socjalnego w zakładzie pracy nie jest co do zasady obligatoryjne. Zgodnie bowiem z art. 3 ustawy o zakładowym funduszu socjalnym zakład pracy ma obowiązek utworzenia takiego funduszu, jeżeli zatrudnia powyżej dwudziestu pracowników. W ramach funduszu socjalnego pracodawca jest zobowiązany udzielać pracownikom między innymi pomocy materialnej; rzeczowej lub finansowej na cele mieszkaniowe, a więc może również udzielić pożyczki na cele socjalno-mieszkaniowe. Zakład pracy posiadający omawiany fundusz (czyli dysponujący określonymi środkami pieniężnymi na działalność socjalną) będzie zobowiązany do udzielenia pracownikowi pożyczki ( pomocy finansowej) na cele socjalno-mieszkaniowe, natomiast pracodawca nie posiadający takiego funduszu będzie mógł udzielić takiej pożyczki, ale tylko w przypadku posiadania odpowiednich środków. W sytuacji nie dysponowania takimi środkami zakład pracy nie posiadający funduszu socjalnego nie będzie zobowiązany do udzielenia pracownikowi pożyczki.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • janusz 2012-05-29 20:24:51

    pracuje akromar i chcialem pozyczyc od firmy 1000zl czy ta firma wogule moze poczycac dla pracownika piejadze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika