Praca dozorcy i sprzątaczki

Pytanie:

"Pracownica zatrudniona jest w równoważnym systemie czasu pracy. Praca jej polega na dozorze firmy w sobotę i niedzielę od godziny 18. 00 do 06. 00. W związku z tym, że dom w którym mieszka pracownica znajduję się 100 metrów od firmy nadzór sprawuje ona w swoim domu. Nie jest to nadzór ciągły polegający na patrzeniu np. przez okno, pracownica ma urządzenie połączone z systemem alarmowym i po jego zadziałaniu ma udać się na miejsce by sprawdzić przyczynę jego uruchomienia (często przyczyną są ptaki). System ten sprzężony jest również z zewnętrznymi służbami ochrony. Pracownica mimo, że ten czas liczony jest jako czas pracy śpi i wykonuje inne niezbędne prace. Pozostały czas pracy wykorzystywany jest na sprzątanie firmy z zachowaniem norm na odpoczynek itp. Od 01.01.2009 planujemy zmienić ten czas pracy i powierzyć pracownicy sprzątanie po 8 godzin od poniedziałku do piątku. W Sobotę i niedzielę pracownica pełniłaby dyżur od 22 00 do 06 00 a wynagrodzenie za dyżur otrzymywałaby gdyby musiała interweniować lub w postaci stałego ryczałtu niezależnie od sytuacji. Czy powyższe rozwiązanie jest dopuszczalne i jak określić wynagrodzenie oraz jak rozliczyć czas pracy? Czy dyżur traktować jako czas pracy czy dopiero wtedy gdy pracownica będzie musiała wejść na posesję firmy?"

Odpowiedź prawnika: Praca dozorcy i sprzątaczki

Proponowana przez Państwo zmiana będzie wyznaczeniem dyżuru pod warunkiem, że  pracownica będzie w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę. Innymi słowy do obowiązków pracownicy musi należeć nie tylko sprzątanie, ale i, faktycznie w ciągu tygodnia pracy, ochrona.

Zgodnie z art. 1515kodeksu pracy „Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. (...) Za czas dyżuru, z wyjątkiem dyżuru pełnionego w domu, pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie (...). Pracownik zatem ma prawo do wynagrodzenia tylko za czas, gdy faktycznie będzie świadczy pracę na terenie zakładu np. sprawdzając przyczynę uruchomienia alarmu. Nie należy się też do tego żaden dodatek ze względu na pracę w nocy. Strony mogą jednak w umowie postanowić, iż pracownica otrzyma wynagrodzenie również za dyżur w domu.

Należy jednak pamiętać, że „Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa do odpoczynku."  Wprawdzie czas dyżuru nie zalicza się do czasu pracy, jednak nie jest to także czas odpoczynku. Nawet jeśli pracownik dyżuruje w domu, to i tak nie może swobodnie dysponować swoim czasem, pozostając w ciągłej gotowości do świadczenia pracy. Art. 133 kodeksu pracy stanowi, że „Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego." Ustalenie zatem dyżurów wymaga jednocześnie takich zmian w tygodniowym rozkładzie czasu pracy, aby nie naruszały one prawa do jednego, 35-godzinnego, nieprzerwanego odpoczynku w ciągu tygodniu.

Z uwagi na zachowanie 35 godzin odpoczynku  pracownica musiałby w piątek wykonywać prace np. 0d 6 do 14, a dyżur w sobotę pełnić dopiero od 2 do 6.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika