Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Miejscem świadczenia w przypadku usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Zatem polski podatnik, który miałby świadczyć usługi budowlane w Austrii, ma obowiązek rozliczenia podatku VAT od tych usług w Austrii, a nie w Polsce. Wiąże się to z obowiązkiem rejestracji dla celów podatku VAT w Austrii.
W zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym należy sięgnąć do umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej Umowy, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (polskiego) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Polsce), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie (w Austrii) działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi.
Jak stanowi art. 5 ust. 3 Umowy, plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, gdy trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy. Zatem jeśli polski przedsiębiorca wykonuje prace budowlane w Austrii nie dłużej niż dwanaście miesięcy to nie można uznać, iż ma w Austrii zakład, a zatem będzie rozliczał się z podatkowego dochodowego tylko w Polsce, na przyjętych przez niego w Polsce zasadach.
Zatem, jeśli polski przedsiębiorca wykonuje prace budowlane w Austrii nie dłużej niż dwanaście miesięcy, to nie można uznać, iż ma w Austrii zakład, a zatem będzie rozliczał się z podatkowego dochodowego tylko w Polsce, na przyjętych przez niego w Polsce zasadach.