Działalność w Austrii a podatki

Pytanie:

Prowadzę budowlaną działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie ryczałtu oraz jestem "vatowcem". Kolega namawia mnie na pracę w Austrii - miałbym tam wykonywać prace budowlane i wystawiać tam ze te prace rachunki, tylko nie bardzo wiem w jakim języku będą te faktury. Nadmieniam, że nie zamierzam zmieniać kraju zamieszkania, a jedynie wykonywać prace na terytorium Austrii. Proszę mi wyjaśnić jak wtedy będzie obywać się moje rozliczenie z urzędem skarbowym, gdzie będę płacił podatki i w jakiej wysokości VAT, a jaki ryczałt?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Miejscem świadczenia w przypadku usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Zatem polski podatnik, który miałby świadczyć usługi budowlane w Austrii, ma obowiązek rozliczenia podatku VAT od tych usług w Austrii, a nie w Polsce. Wiąże się to z obowiązkiem rejestracji dla celów podatku VAT w Austrii. 

W zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym należy sięgnąć do umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r. 

Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej Umowy, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (polskiego) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Polsce), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie (w Austrii) działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi. 

Jak stanowi art. 5 ust. 3 Umowy, plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, gdy trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy. Zatem jeśli polski przedsiębiorca wykonuje prace budowlane w Austrii nie dłużej niż dwanaście miesięcy to nie można uznać, iż ma w Austrii zakład, a zatem będzie rozliczał się z podatkowego dochodowego tylko w Polsce, na przyjętych przez niego w Polsce zasadach.

Zatem, jeśli polski przedsiębiorca wykonuje prace budowlane w Austrii nie dłużej niż dwanaście miesięcy, to nie można uznać, iż ma w Austrii zakład, a zatem będzie rozliczał się z podatkowego dochodowego tylko w Polsce, na przyjętych przez niego w Polsce zasadach.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 20.3.2008

    Usługi do Niemiec - jak ominąć ograniczenia?

    Wstępując 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej, Polska przystąpiła również do jej rynku wewnętrznego, którego reguły - obok swobody przepływu pracowników oraz swobody zakładania (...)

  • 16.9.2017

    Sprawdzisz kontrahenta w urzędzie skarbowym

    Projekt przewiduje wzmocnienie ochrony podatników przed ponoszeniem konsekwencji, powodowanych działalnością nieuczciwych kontrahentów. Każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać (...)

  • 29.11.2017

    Więcej dowodów w postępowaniu podatkowym

    Nowelizacja ustawy o Ordynacji podatkowej ma wzmocnić ochronę podatników przed ponoszeniem konsekwencji wynikających z działalności nieuczciwych kontrahentów. Przedsiębiorcy będą (...)

  • 12.2.2019

    Twój e-PIT gotowy od 15 lutego

    Od 2019 roku podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 nie muszą martwić się o rozliczenia z urzędem skarbowym. Ich roczne zeznania podatkowe PIT zostały automatycznie i bezpłatnie (...)

  • 24.2.2019

    Wolne w Wielki Piątek w Austrii

    Przyznanie w Austrii dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek tylko pracownikom należącym do niektórych Kościołów stanowi zakazaną przez prawo Unii dyskryminację ze względu na religię. (...)