Praca w porze nocnej opiekującej się dzieckiem

Pytanie:

"Czy kobiecie która wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim i korzysta z przerwy na karmienie przysługuje prawo do pracy na jedną zmianę? Jak w świetle prawa jest interpretowane określenie "pora nocna" w godzinach od – do?"

Odpowiedź prawnika: Praca w porze nocnej opiekującej się dzieckiem

Zgodnie z art. art. 178 kodeksu pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, ani w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

Zgodnie z kodeksem pracy, pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. O tym, które będą to dokładnie godziny (np. czy pracą w nocy jest praca pomiędzy 21.00 a 5.00 czy też 23.00 a 7.00) decydować będą postanowienia regulaminu lub układu zbiorowego pracy. Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalania regulaminu pracy i nie jest objęty układem zbiorowym pracy określającym porę nocną, to porę nocną ustala sam, powiadamiając o tym pracownika na piśmie. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Paulina 2014-09-19 18:26:23

    Witam! mam pytanie w grudniu wracam do pracy po urlopie macierzynskim,niestety przed ciażą pracowałam na różne godziny,były to godziny nocne i nadgodziny.Czy po powrocie bede musiala pracowac w godzinach nocnych? dodam że karmie piersia.Prosze mi odpisac czy moge nie wyrazic zgody na godziny nocne ale i tak boje sie że pracodawca bedzie chcial mnie zwolnic.Prosze o podanie mi zgodnie a art.kodeksu pracy.Bardzo mi zalezy na odpowiedzi.Dziekuje


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika