Praktyka a praktyczna nauka zawodu

Pytanie:

"Czy praktyczna nauka zawodu i praktyka zawodowa to jedno i to samo? Dotyczy to uczniów Zasadniczej Zawodowej Szkoły Fryzjerskiej i refundacji części kosztów wynagrodzenia dla instruktorów z tytułu szkolenia przez Powiatowy Urząd Pracy. "

Odpowiedź prawnika: Praktyka a praktyczna nauka zawodu

Zgodnie z artykułem 70 ustawy o systemie oświaty praktyczna nauka zawodu może odbywać się w placówkach kształcenia ustawicznego, placówkach kształcenia praktycznego, warsztatach szkolnych, pracowniach szkolnych, szkolnych gospodarstwach pomocniczych, u pracodawców, a także w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Jak wynika z samej definicji praktycznej nauki zawodu chodzi tu raczej o swego rodzaju "przyuczenie do zawodu", w głównej mierze dotyczy ono zresztą pracowników młodocianych, czyli raczej takich osób, które czynności związane z wykonywanym (w przyszłości) zawodem dopiero przyswajają.

Praktyka zawodowa to określenie dla czasu pracy, jaki osoba pracująca przepracowała w zawodzie. Chodzi tu zatem na przykład o praktykę zawodową lekarza, czy też praktykę zawodową prawnika. Jak wynika z powyższego przytoczone pojęcia nie są tożsame.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Renata Wojda 2014-05-10 10:30:30

    Wnuczka w listopadzie kończy 18lat.Zrezygnowała ze szkoły-uczy się zawodu fryzjerskiego w zakładzie fryzjerskim.Syn płaci alimenty-czy jak skończy 18 lat musi dalej płacić???pozdrawiam RW


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika