Prawo do spadku po kuzynce

Pytanie:

"Jestem jedynym dzieckiem mojego ojca, brata mojej ciotki, która była matką mojej kuzynki. Mój zmarły ojciec i zmarła ciotka byli rodzeństwem. Kuzynka zmarła jako bezdzietna wdowa nie posiadała też rodzeństwa. Jestem jedynym żyjącym krewnym kuzynki (spadkodawczyni). Kuzynka nie zostawiła testamentu. W drugiej rozprawie weźmie udział przedstawiciel Urzędu Miasta zainteresowany zdaniem Sądu tym mieszkaniem. Siostra nie zostawiła testamentu. Czy mam prawo do spadku po kuzynce w tym do spółdzielczego własnościowego mieszkania? "

Odpowiedź prawnika: Prawo do spadku po kuzynce

Niestety nie wchodzi Pan w krąg spadkobierców ustawowych w opisanym przypadku. W zasadzie najdalszym krewnym, jaki może dziedziczyć po zmarłym jest zstępny rodzeństwa spadkodawcy, czyli siostrzeniec, siostrzenica, bratanek, bratanica. Dokładniej rzecz ujmując:

  • W braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi.

  • W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa.

Prawo spadkowe ogranicza bowiem dziedziczenie do określonego stopnia w danej linii – nie jest tak, że dziedziczą wszyscy krewni. Najbliżsi zmarłego należ do tzw. pierwszej grupy, dalsza rodzina do drugiej. W braku tych spadkobierców dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Jak więc już wskazano na początku, jedynym sposób na odziedziczenie spadku przez Pan, byłoby powołanie Pana do spadku w testamencie, co jednak, jak wynika z treści pytania, nie nastąpiło. Być może jednak informacje posiadane przez Pana na temat testamentu są niepełne. Warto się dowiedzieć, czy nie sporządzono testamentu w formie ustnej. Spadkodawca może bowiem sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu. Nie pisze Pan nic o stanie zdrowia kuzynki, mimo to warto wskazać, iż jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. Treść tego testamentu ustnego stwierdzana jest:

  • Przez jej spisanie przez jednego ze świadków lub inną osobę w ciągu roku od złożenia oświadczenia przez spadkodawcę (pismo musi podpisać spadkodawca i dwóch lub wszyscy świadkowie) lub, ewentualnie,

  • Przez złożenie przez świadków zeznań przed sądem w ciągu sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ds 2015-05-30 21:36:46

    Czy jako kuzynka mogę być uznana za spadkobierczynię? Mąż jej, dzieci i siostra oraz siostry dzieci odrzucili spadek. Nasze matki były siostrami. Uważam, że nie powinnam być powoływana do sądu jako spadkobierca.

  • ds 2015-05-30 21:29:36

    Czy jako kuzynka mogę być uznana za spadkobierczynię? Mąż jej, dzieci i siostra oraz siostry dzieci odrzucili spadek


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika