"W jakich sytuacjach można odmówić widzeń z osobami tymczasowo aresztowanymi?"
Odpowiedź prawnika: Prawo do widzeń z tymczasowo aresztowanym
Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym o charakterze izolacyjnym stosowanym przez sąd. W postępowaniu przygotowawczym sąd stosuje ten środek na wniosek prokuratury. W trakcie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez prokuraturę, osoba tymczasowo aresztowana pozostaje do dyspozycji tejże prokuratury. Wspomniany organ dysponuje między innymi prawem do udzielania osobom tymczasowo aresztowanym zgody na widzenia z innymi osobami, którymi w zasadzie są osoby najbliższe aresztowanego. W sytuacjach, gdy osoba najbliższa jest jednocześnie świadkiem w sprawie, w której stosowane jest tymczasowe aresztowanie, a zachodzi uzasadniona obawa, iż widzenia z aresztowanym mogą być wykorzystane przez niego do utrudniania postępowania karnego, wówczas prokurator może odmówić zgody na widzenie z aresztantem. Jest to uprawnienie organu do dyspozycji którego osoba aresztowanego pozostaje.
Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Masz inne pytanie do prawnika?
Komentarze
Małgośka 2022-12-27 20:38:16
Dzień dobry. Po złożeniu wniosku o widzenie dostałam odpowiedź od Prokuratora, że mój wniosek pozostaje nie rozpoznany z powodu panującej pandemii i braku możliwości widzeń panujących w AŚ. Z powyższego wpisu wprost wynika, że Prokurator powinien albo udzielić albo odmówić zgody na widzenie. Czy jest "dopuszczalne" pozostawienie wniosku bez rozpoznania?
ania 2015-07-07 22:00:17
Ja jestem w sprawie świadkiem.. Mi prokurator powiedział, że nie od niej zależy czy dostanę widzenie, że nie ma luki w prawie abym otzrymała. Błagałam chociaz przez pleksę. Po przeczytaniu tego artykulu widzę, że to jej wola. Ale co mam zrobi niestety. Złośliwa. Jestem bezsilna. Dwa miesiące już nie widzę męża. Moja dwuletnia córka zapomina tatę, bo na widzeniu jak pojechała z nią teściowa to uciekała. A prokurator mi tłumaczy, że to niemożliwe żeby zapomniała. Skad może wiedziec skoro dzieci nie ma? Nie wie co znaczy życie w rodzinie z trójką dzieci. Niestety w takich sytuacjach jest to zależne od nich. Mogą wykorzystac swoja władzę i się wyzyc na kimś
marta 2014-01-09 21:55:18
to jest bardzo niesprawiedliwe.ja mam same odmowy widzenia się z mężem.Czuję się jak to ja bym była winna.I jeszcze mi wypisują że mogę po takim widzeniu mataczyć,albo że w uzasadnieniu nie napisałam szczegółowo powodu dlaczego chcę się widzieć z mężem.paranoja.co to się wyrabia?
karolina 2014-01-02 14:03:07
To jest troche niesprawiedliwe chociaz by ze wzgledu na dzieci, ktorych ojcowie zostali tymczasowo aresztowani. Ograniczac widzenia, a co dzieci zawinily? Niezgadzam sie z tym!
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?