Prawo procesowe - ustanowienie kuratora

Pytanie:

"Powód skierował pozew wobec swego dłużnika o zapłatę zaległych faktur. Dłużnikiem jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. W pozwie podał dane dłużnika, które figurowały w fakturze. Ponadto w pozwie dostarczył zaświadczenie z gminy o tym, że dłużnik nadal figuruje pod tym adresem jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Sąd skierował nakaz zapłaty pod podany adres. Jednak dokumenty wróciły z adnotacją, iż adresat wyprowadził się. Sąd zawiesił postępowanie polecając podanie aktualnego adresu pobytu dłużnika. Po wykonaniu czynności sprawdzających udało się ustalić, iż dłużnik tam czasami przebywa aczkolwiek się wymeldował. Wiadomo, że nadal dłużnik figuruje w rejestrze działalności gospodarczej pod starym adresem i wpis jest ten ciągle aktualny. Czy w tym przypadku można wystąpić do sądu o przydzielenie pozwanemu kuratora motywując to tym, iż pozwany po prostu uchyla się od odbioru korespondencji sądowej? Czy są jakieś inne metody, aby postępowanie sądowe w końcu ruszyło?"

Odpowiedź prawnika: Prawo procesowe - ustanowienie kuratora

Wyjaśnienie zawartych w pytaniu wątpliwości w dużej mierze opierać się będzie na przepisach kodeksu postępowania cywilnego dotyczących doręczeń. Zgodnie z artykułem 133 KPC, jeśli stroną jest osoba fizyczna (a taka właśnie jest sytuacja w omawianym stanie faktycznym) doręczenie pisma powinno nastąpić co do zasady do rąk własnych. Jednak sytuacja zmienia się, jeśli osoba taka prowadzi działalność gospodarczą i jest wpisana do rejestru sądowego (KRS). Wtedy na mocy paragrafu 2a wyżej wspomnianego przepisu adresem odpowiednim do składania pism procesowych jest adres figurujący w rejestrze działalności gospodarczej. Brak podania nowego adresu, co miało miejsce w opisywanej sytuacji, a nawet wykreślenie się z rejestru przy nie podaniu nowego adresu – skutkuje traktowaniem starego adresu jako właściwego do dokonywania doręczeń. Nie dotyczy to jednak jednoosobowej działalności. 

Co do ustanowienie kuratora, w sytuacji gdy miejsce zamieszkania osoby, której doręczony ma być pozew nie jest znane, to regulują to przepisy KPC w artykułach 143 i 144. Nie wystarcza sam fakt uchylania się od odebrania pisma przez pozwanego. Powód powinien uprawdopodobnić, że miejsce pobytu nie jest znane. Według doktryny „miejsce pobytu jest wówczas nieznane, gdy przy podjęciu właściwych w danym wypadku starań nie można go ustalić” (tak K. Korzan: Kurator w postępowaniu cywilnym, Warszawa 1966, s. 125). Można przyjąć, że to, że „dłużnik tam czasami przebywa” nie wystarcza, by mówić, że miejsce jego pobytu jest znane. Przed skierowaniem wniosku o ustanowienie kuratora, powód powinien zasięgnąć informacji w ewidencji ludności. Powód musi bowiem podjąć starania w celu ustalenia adresu pozwanego. Należy jednak pamiętać, że czasem adres zameldowania nie odzwierciedla faktycznego miejsca zamieszkania, a to ostatnie jest tu istotne.

Złożenie pisma – w tym wypadku pozwu – do rąk kuratora jest już prawnie skuteczne i prowadzi do nadania sprawie biegu. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 492 [1] KPC, jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie może nastąpić dlatego, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty, a przewodniczący podejmuje odpowiednie czynności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika