Prowadzenie egzekucji za granicą
Pytanie:
"Prowadziłam działalność gospodarczą, która skończyła się plajtą. Komornicy (sądowy i skarbowy) prowadzą wobec mnie postępowanie egzekucyjne z powodu nie zapłaconych należności wobec dostawców i US. Jestem bez pracy, nie posiadam żadnego majątku i nie widzę realnej możliwości spłaty zadłużenia. Mam zamiar wyjechać do Anglii, tam podjąć pracę i uzyskać obywatelstwo brytyjskie. Czy komornik będzie mógł zająć moje pobory w Anglii? Czy jeżeli wyjdę za mąż za Anglika, to komornik będzie mógł prowadzić egzekucję z naszego wspólnego majątku?"
Odpowiedź prawnika: Prowadzenie egzekucji za granicą
W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż komornicy polscy działają na terenie RP. Nie mają umocowania do ściągania należności, czy też jakichkolwiek innych działań na terenie państw obcych. Pani wierzyciele jednak, posiadając przeciwko Pani tytuły egzekucyjne i znając Pani miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii mogą przeprowadzić postępowanie o uznanie orzeczenia sądu polskiego na terenie Wielkiej Brytanii i tam wszcząć postępowanie egzekucyjne przy pomocy tamtejszych organów egzekucyjnych. Co do „ściągania” należności od małżonka dłużnika, to co do zasady odpowiedzialność ponosi sam dłużnik. W prawie polskim istnieje jedynie ewentualność prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego małżonków, jeżeli wierzyciel uzyska klauzulę wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?