Przechowywanie odcisków palców podejrzanego

Pytanie:

Zgłoszono przestępstwo gospodarcze. Od strony podejrzanej pobrano odciski palców. W toku dalszego postępowania okazało się, że nie ma podstaw do zgłoszenia przestępstwa. Czy wobec powyższego można dalej przechowywać odciski palców i czy jest jakiś rejestr tego typu oraz co z tego wynika na przyszłość?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Dane pobrane w toku postępowania przygotowawczego nie ulegną zniszczeniu, gdyż stanowią one dokumentację takiego postępowania. Gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji kryminalnych odbywa się bez wiedzy osób, których one dotyczą. Zasady postępowania w tej sprawie reguluje ustawa o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnych. Na mocy tej ustawy, dane pobrane w toku postępowania zostaną umieszczone w Krajowym Centrum Informacji Kryminalnej - ogólnopolskim systemie informatycznym, który został uruchomiony w styczniu 2003 roku. Z jego zasobów mogą korzystać wszystkie służby zwalczające przestępczość. Zgodnie z ustawą w bazie komputerowej KCIK rejestrowane są wszczęte postępowania oraz dane dotyczące osób podejrzewanych o udział w przestępstwie. Informacje kryminalne przekazywać może 18 podmiotów - m.in. Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, inspektoraty celne, urzędy skarbowe, ZUS, służba więzienna, Komisja Nadzoru Bankowego, Państwowa Straż Łowiecka, GUS, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, dyrektorzy parków narodowych, Państwowa Straż Rybacka oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Informacje dotyczące m.in. odcisków palców przechowywane są w rejestrze przez okres 15 lat. Warto także pamiętać, że informacje kryminalne gromadzone, przetwarzane i przekazywane podlegają ochronie określonej w ustawie z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

maister

10.11.2012 15:32:27

Re: Przechowywanie odcisków palców podejrzanego

ile czasu pozostaja odciski na przedmiocie... np. jezeli dzisaj dotknelem przedmiot i zostawilem na nim odciski palców to ile przez jaki czas zostana one na przedmiocie zeby kryminalni mieli mozliwosc sciagnąc i odkryc odciski. tzn po jakim czasie policja nie bedzie wstanie odczytac odcisków


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

  Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

 • Kara za odciski palców uczniów

  Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w wysokości 20 tys. zł w związku z naruszeniem polegającym na przetwarzaniu danych biometrycznych dzieci podczas korzystania (...)

 • Jakie są prawa i obowiązki podejrzanego w postępowaniu karnym?

  Podejrzany to osoba, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której postawiono już zarzut w związku z rozpoczęciem przesłuchania w charakterze podejrzanego. (...)

 • Dwa słowa o plikach cookies

  Wprawdzie od wejścia w życie zmiany minęło już trochę czasu, warto jednak choć na chwilę powrócić do tematu aby pokazać, jak polityka zarządzania ciasteczkami jest istotna dla administratorów (...)

 • Bezpodstawnie spędził w zakładzie psychiatrycznym 10 lat...

  Z rażącym naruszeniem prawa w 2008 r. przez sąd pan Lucjan trafił do zakładu psychiatrycznego, gdzie spędził 10 lat. Orzekł tak Sąd Najwyższy, który uwzględnił kasację RPO w sprawie (...)

NA SKÓTY