Przedawnienie cła, akcyzy i VAT

Pytanie klienta:

""Dostałem decyzję w listopadzie 2006 r. określającą obowiązek zapłaty cła, podatku akcyzowego i VAT-u. W jakim terminie te należności się przedawnią?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 65 ust. 7 Prawa celnego kwot należności można dochodzić w terminie 5 lat, licząc od dnia, w którym zostały zaksięgowane. Jak stanowi natomiast art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej – mający zastosowanie m.in. do VAT i akcyzy - zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zatem dług celny i podatki mają różne terminy przedawnienia, gdyż w przypadku cła termin 5-letni liczy się od dnia zaksięgowania, natomiast w przypadku podatków – od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Należy zauważyć, iż w pewnych sytuacjach powyższe terminy przedawnienia mogą ulec przerwaniu (wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym dłużnik został zawiadomiony) lub zawieszeniu (np. wskutek wszczęcia postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe; wniesienia skargi do sądu administracyjnego).

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.