Przelew na inne konto niż sprzedawcy na fakturze

Pytanie klienta:

""Faktura VAT jest wystawiana za wykonaną usługę firmie B, przez firmę A. Natomiast przelew jest dokonywany przez firmę B, nie na konto firmy A, lecz na konto innej firmy C, która nie jest w zasadzie związana z transakcją, ale przelew taki następuje na życzenie firmy A. Oczywiście zapłaty podatków dokonuje firma A. Czy takie działanie jest dopuszczalne w świetle prawa? A także, czy sytuacja byłaby podobna, w przypadku, gdyby konto, na które trafi przelew było kontem osobistym osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej?""

Odpowiedź prawnika:

Przede wszystkim opisana sytuacja może być niekorzystna dla firmy B, która jest zobowiązana do zapłaty. Zapłata na konto firmy C oznacza, ze świadczenie pieniężne jest spełnione do rąk osoby nieuprawnionej do jego przyjęcia. Mogłoby się okazać, że po dokonaniu zapłaty zgodnie z prośbą firmy A ta sama firma zażąda ponownie zapłaty. W takiej sytuacji musieliby Państwo udowadniać, że wierzyciel (A) skorzystał z pieniędzy przekazanych na konto C. Aby uniknąć takiej sytuacji przed dokonaniem przelewu konieczne byłoby uzyskanie od firmy A pisemnego oświadczenia firmy A, ze poleca dokonać zapłaty na konto firmy C.

Pomijając powyższą kwestię należy stwierdzić, że sama transakcja opisana w pytaniu nie jest sprzeczna z prawem.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.