Przeniesienie akcji (GPW) na konto firmowe
Pytanie:
"Posiadam akcje pewnej spółki na GPW zdeponowanych na prywatnym rachunku inwestycyjnym. Prowadzę równocześnie jednoosobową działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do rejestru działalności gospodarczej). Chcę przenieść akcje z konta prywatnego na rachunek inwestycyjny mojej firmy znajdujący się w biurze maklerskim. Jak przenieść takie akcje? Czy wpisać je do Książki Przychodów i Rozchodów? Jeśli tak, to z jaką wartością początkową? Czy nalicza się VAT od takich inwestycji? Jaki podatek naliczyć i w jaki sposób od sprzedanych akcji z konta inwestycyjnego firmy?"
Odpowiedź prawnika: Przeniesienie akcji (GPW) na konto firmowe
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie ma majątku prywatnego i firmowego w tym znaczeniu, iż nie może przesuwać składników swojego majątku pomiędzy prywatnym a firmowym (oczywiście nie wyklucza to określonych konsekwencji, gdy np. od nabytego składnika majątku był odliczony VAT lub zakup był uwzględniony w kosztach podatkowych, a następnie składnik był używany dla celów prywatnych).
Dlatego w zasadzie nie można przenieść akcji zgromadzonych na rachunku inwestycyjnych, do majątku firmowego, gdyż nie jest to odrębna masa majątkowa od majątku prywatnego. Akcje takie nie podlegają uwzględnieniu w księdze przychodów i rozchodów i nie ustala się ich wartości początkowej.
Zakup akcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).
Odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zbycia przez osobę fizyczną akcji należy wskazać, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: "ustawa") za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Stosownie do postanowień art. 30b ust. 1 ustawy od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z między innymi z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy dochodem w tym przypadku jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust.
Dochodów kapitałowych nie łączy się z innymi dochodami danej osoby (art. 30b ust. 5 ustawy). Uzyskując więc jednocześnie dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, np. z pracy, z umów zlecenia, działalności gospodarczej będzie na podatniku ciążył obowiązek złożenia dwóch zeznań podatkowych, według ustalonych wzorów, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dochody ze sprzedaży (odpłatnego zbycia) udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną objęte są zeznaniem PIT-38.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?