Przeniesienie pozwolenia na budowę

Pytanie:

"W roku 2006 kupiłem działkę rolną z prawem do zabudowy siedliskowej. Poprzedni właściciel posiadał pozwolenie na budowę wydane w roku 2001 na budowę domu jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej ( na projekcie był budynek gospodarczy). Na podstawie warunków zabudowy otrzymanego z gminy i umowy na dzierżawę gruntu rolnego ( 1ha) w innej gminie dostał pozwolenie na budowę. Niestety z przyczyn różnych nie kontynuował budowy. Dokonał tylko jednego wpisu w roku 2001 (czynności przygotowawcze, uprzątnięcie terenu itp.). Z tego co wyczytałem pozwolenie, aby było ważne musi posiadać wpisy co najmniej co dwa lata, a tych niestety brakuje. Przy sprzedaży działki stary właściciel podpisał mi wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na mnie, ale nie wiem czy jest sens, aby składać go do starostwa, które takie decyzje wydaje. Co należy zrobić, aby przenieść pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej, gdzie w dzienniku budowy domu ostatnie wpisy są z przed 6 lat? "

Odpowiedź prawnika: Przeniesienie pozwolenia na budowę

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Na tych samych zasadach może nastąpić przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust. 4 (dotyczy to legalizacji samowoli budowlanej). Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane przeniesienie decyzji. Stronami nie są więc osoby, których nieruchomości pozostają w strefie oddziaływania tej inwestycji.

Jednakże, jak wynika z opisu sytuacji pozwolenie na budowę niestety wygasło. Zgodnie z prawem budowlanym decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 2 lata. Wygaśnięcie decyzji następuje z powodu zaprzestania wykonywania robót budowlanych, a nie z uwagi na brak wpisów. Uzupełnianie dziennika budowy wstecz będzie fałszowaniem dokumentacji budowlanej. W tym momencie nie jest więc możliwe przeniesienie decyzji na inną osobę, gdyż decyzja ta wygasła.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dnarozny 2024-05-24 14:49:03

    Zakupiłem działkę z rozpoczętą budową. Budynek jest w stanie surowym otwartym i w celu kontynuacji budowy został złożony wniosek do starostwa powiatowego o przeniesienie pozwolenia na budowę. Zgodnie z prawem budowlanym art. 40 ust. 1a nie jest wymagana zgoda dotychczasowych inwestorów jeśli własność nieruchomości przeszła na nowego inwestora. Starostwo w moim przypadku wydało decyzję po złożeniu wniosku i powiadomiło "strony' czyli dotychczasowego inwestora gdzie jest informacja, że ma 14 dni na odwołanie się od tej decyzji. Czy w takim razie jest wymagana zgoda od dotychczasowego inwestora na przeniesienie pozwolenia na budowe nawet jak już nie ma żadnych praw i nie powinien być stroną w tej sprawie ? Chce uniknąć sytuacji, gdzie poprzedni właściciel po sprzedaży nieruchomości utrudnia przy przeniesieniu na pozwolenie bo starostwo daje mu możliwość odwołania się od decyzji. Czy w takiej sytuacji dotychczasowy inwestor może bezprawnie odwołać się od tej decyzji ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika