Intercyza za granicą

Pytanie:

"Za kilka miesięcy wychodzę za mąż. Mój narzeczony jest obywatelem Niemiec. Zdecydowaliśmy się na rozdzielność majątkową. Ślub odbędzie się w Polsce, ale mieszkać będziemy najprawdopodobniej w Niemczech. Gdzie powinniśmy spisać intercyzę: w Polsce czy w Niemczech? Czy ewentualny polski dokument (przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego) będzie obowiązywał w Niemczech? I na odwrót: niemiecki dokument w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Intercyza za granicą

Intercyza może być spisana zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Ocena prawna umowy majątkowej małżeńskiej dokonywana będzie w zależności od miejsca zamieszkania małżonków. Zgodnie z art. 17 § 2 ustawy prawo prywatne międzynarodowe, stosunki majątkowe wynikające z majątkowej umowy małżeńskiej podlegają wspólnemu prawu ojczystemu stron z chwili zawarcia tej umowy. W analizowanym przypadku brak wspólnego prawa ojczystego. Dlatego też, zgodnie z § 3 tego artykułu, w braku wspólnego prawa ojczystego prawem właściwym będzie prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, a gdy małżonkowie nie mają miejsca zamieszkania w tym samym państwie - właściwym będzie prawo polskie. Z pytania wynika, że w chwili podpisywania umowy w Polsce małżonkowie nie będą mieli wspólnego miejsca zamieszkania ze względu na zamiar wyjazdu do Niemiec. Stąd właściwe będzie prawo polskie. Jeśli natomiast umowa zostanie podpisana już w Niemczech, to właściwe prawo wskaże prawo prywatne międzynarodowe niemieckie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Michał 2017-12-05 18:20:53

    Witam, u nas sytacja ma sie nastepujaco-jestesmy polskim malzenstwem mieszkajacym w Niemczech, mamy spisana w Polsce intercyze a zona splaca kredyt za ziemie ktora zakupila przed wyjazdem do Niemiec (intercyza zostala spisana ze wzgledu na kredyt ktorego inaczej by nie dostala gdyz ja bylem w Polsce bezrobotny i notowany w centralnym rejestrze dluznikow). W Niemczech staramy sie o tzw. "Sozial" czyli Harz IV i nie wiemy czy ze wzgledy na zakupiona ziemie nie zostanie on nam odmowiony chociaz przed nami jeszcze 30 lat splat i do tej pory ziemia nalezy do banku. Moje pytanie brzmi czy umowa intercyzy moze nam tu pomoc? Bo swiadczenia socjalne staram sie tutaj ja jako pracujacy.Dziekuje.

  • marta 2011-11-24 12:11:24

    Witam serdecznie.tez chciałabym zapytać o zawarcie intercyzy za granicą.Otóż oboje jesteśmy Polakami,ale narazie mieszkamy w Irlandii.chcemy tutaj wziac slub i podpisac wcześniej intercyze o rozdzielności majątkowej.Chcemy to zrobic tutaj za pośrednictwem prawnika irlandzkiego.problem w tym,że np.za rok mozemy przeprowadzić sie do Polski.Czy mogę być PEWNA,że umowa ta będzie miała zastosowanie w Polsce?(oczywiście po przetłumaczeniu u tłumacza przysięgłego).Chodzi mi o długi przyszłego męża z przed ślubu.Czy jest to taka sama intercyza?czy zupelnie coś innego?z góry dziekuję za odpowiedź...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika