Dziedziczenie po ojczymie

Pytanie:

"Jaki jest status dziecka małżonka, który wstępuje w ponowny związek małżeński? Czy w sprawie o nabycie spadku prowadzonej po ojczymie, w której stroną była zmarła jego żona posiadająca dziecko z innego związku, dziecko takie będzie występowało w swoim imieniu, czy imieniem nieżyjącej matki oraz czy będzie uprawniona do dziedziczenie po ojczymie?"

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie po ojczymie

Niewątpliwie dzieci małżonków zawierających związek małżeński są w stosunku do nich krewnymi, więc między nimi a małżonkiem powstaje powinowactwo. Przysposobienie obejmuje osoby małoletnie, a więc takie, które nie skończyły 18 lat (16 lat w odniesieniu do kobiet wstępujących w związek małżeński). W przypadku, gdy małoletni ukończył lat 13 wymagana jest jego zgoda oraz zgoda jego rodziców na przysposobienie. Przepisy w takiej sytuacji nie znają przysposobienia z mocy prawa ( z chwilą zawarcia związku małżeńskiego przez rodzica dziecka z innym małżonkiem) Odnośnie drugiego pytania, w przypadku śmierci współmałżonka, do kręgu spadkobierców ustawowych (jeżeli nie pozostawił testamentu) należą dzieci i małżonek zmarłego. Jeżeli zmarły nie przysposobił dziecka drugiego współmałżonka pochodzącego z innego związku, wówczas osoba taka nie należy do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłym. Sytuacja wygląda odmiennie, gdy współmałżonek spadkodawcy umiera. Wówczas w jego prawa wstępują jego zstępni (dzieci) i w prowadzonym postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku występują w charakterze uczestników we własnym imieniu. Dziedziczą oni wówczas tę część majątku spadkodawcy, która przysługuje zmarłemu współmałżonkowi.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Teresa Smolak 2018-01-03 00:08:51

    witam mam pytanie po sśmierci mojego biologicznego ojca moja matka ponownie wyszł za mąz ojczym posiadał dom mnieszkalny w którym mnieszkali jego pełnoletni synowje a ojczym zamieszkał z matką po śmierci moja mattka zżekła się prawa nabytego po przez zawarcie związku z ojczymem ,czy w przypadku śmierci mojej matki synowie nieżyjącego ojczyma mają prawo do części nieruchomości po mojej matce w przypadku jej śmierci?

  • Wieslawa Powrozni 2015-01-14 10:38:55

    Miałam 5 lat gdy mama wyszla 2 raz za maz po śmierci 1 męża noszę nazwisko biologicznego ojca Było to w latach 1954 bylm za mała by cokolwiek pamiętać nigdy ten temat nie był poruszny mam zmarła 10 lat temu został dokonany sądownie podział mieszkania po mamie teraz zmarł mój ojczym.mam przyrodniego brata z którym wychowywalismy się razem kto teraz dziedziczy mieszkanie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika