Dziedziczenie po ojczymie
Pytanie:
"Jaki jest status dziecka małżonka, który wstępuje w ponowny związek małżeński? Czy w sprawie o nabycie spadku prowadzonej po ojczymie, w której stroną była zmarła jego żona posiadająca dziecko z innego związku, dziecko takie będzie występowało w swoim imieniu, czy imieniem nieżyjącej matki oraz czy będzie uprawniona do dziedziczenie po ojczymie?"
Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie po ojczymie
Niewątpliwie dzieci małżonków zawierających związek małżeński są w stosunku do nich krewnymi, więc między nimi a małżonkiem powstaje powinowactwo. Przysposobienie obejmuje osoby małoletnie, a więc takie, które nie skończyły 18 lat (16 lat w odniesieniu do kobiet wstępujących w związek małżeński). W przypadku, gdy małoletni ukończył lat 13 wymagana jest jego zgoda oraz zgoda jego rodziców na przysposobienie. Przepisy w takiej sytuacji nie znają przysposobienia z mocy prawa ( z chwilą zawarcia związku małżeńskiego przez rodzica dziecka z innym małżonkiem) Odnośnie drugiego pytania, w przypadku śmierci współmałżonka, do kręgu spadkobierców ustawowych (jeżeli nie pozostawił testamentu) należą dzieci i małżonek zmarłego. Jeżeli zmarły nie przysposobił dziecka drugiego współmałżonka pochodzącego z innego związku, wówczas osoba taka nie należy do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłym. Sytuacja wygląda odmiennie, gdy współmałżonek spadkodawcy umiera. Wówczas w jego prawa wstępują jego zstępni (dzieci) i w prowadzonym postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku występują w charakterze uczestników we własnym imieniu. Dziedziczą oni wówczas tę część majątku spadkodawcy, która przysługuje zmarłemu współmałżonkowi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?