Przesunięcie ogłoszenia wyroku
Pytanie:
"Od zakończenia postępowania przed sądem pracy upłynęło ponad 2 tygodnie. Sędzia prowadzący sprawę zachorował i nie ogłosił wyroku w określonym przez siebie terminie. Choroba, a po niej urlop będą trwały prawdopodobnie do września. Co dalej ? Jakie uprawnienia przysługują powodowi?"
Odpowiedź prawnika: Przesunięcie ogłoszenia wyroku
Zgodnie z art. 316 kodeksu postępowania cywilnego, po zamknięciu rozprawy sąd jest zobowiązany wydać wyrok biorąc za podstawę stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy. Ogłoszenie wyroku jest niezbędnym warunkiem jego ważności, gdyż obowiązuje on od momentu jego ogłoszenia i dopiero z tą chwilą sąd jest związany wydanym przez siebie wyrokiem. Istnieją dwie możliwości ogłoszenia wyroku. Po pierwsze, powinno to nastąpić w zasadzie na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. W tym wypadku ogłoszenie wyroku nastąpi bezpośrednio po naradzie sędziów. Jednakże w sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie wyrok na czas do dwóch tygodni. W postanowieniu o odroczeniu ogłoszenia sąd powinien dokładnie wyznaczyć termin ogłoszenia wyroku i ogłosić to postanowienie niezwłocznie po zamknięciu rozprawy. Z ważnych powodów możliwe jest dalsze przesunięcie terminu ogłoszenia wyroku, jednakże zawiadomienie o tym musi zostać ogłoszone na posiedzeniu sądu, na którym miało nastąpić ogłoszenie wyroku. W związku z tym możliwe jest przesunięcie terminu ogłoszenia wyroku np. z powodu choroby sędziego. Konieczne jest jednak zawiadomienie o tym stron postępowania na posiedzeniu na którym miało nastąpić ogłoszenie wyroku. W nauce prawa i orzecznictwie przeważa pogląd, że wyrok nie ogłoszony jest traktowany jako orzeczenie nieistniejące i w związku z tym nie podlega ono zaskarżeniu. W związku z tym, w opisywanym wypadku, nie wydaję się, by np. skarga na sędziego, czy też skarga na przewlekłość postępowania odniosły skutek. Powód powinien po prostu poczekać na ogłoszenie wyroku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?