Przeszukanie domu a status podejrzanego

Pytanie:

"Policja, przedstawiając nakaz od prokuratora, dokonała przeszukania domu w poszukiwaniu skradzionych rzeczy. Czy to, że przedstawiła nakaz, oznacza, że wobec gospodarzy domu toczy się postępowania w tej sprawie? "

Odpowiedź prawnika: Przeszukanie domu a status podejrzanego

Jak zakładamy, chodzi o postępowanie karne. Policja dokonała przeszukania na polecenie prokuratora, zgodnie z art. 220 § 1 kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z § 2 tegoż przepisu postanowienie prokuratora należy okazać osobie, u której przeszukanie ma być przeprowadzone. Dokonanie przeszukania domu nie oznacza jednak, że postępowanie toczy się przeciwko właścicielom. By stali się oni osobami podejrzanymi, konieczne jest wydanie postanowienia o postawieniu zarzutów lub przesłuchanie w charakterze podejrzanego (w przypadku dochodzenia), a nie wydanie postanowienia o przeszukaniu ich domu.


Najważniejsze informacje prawne w jednym miejscu - obserwuj nas na Google News!


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika