Przewłaszczenie nieruchomości a realizacja weksla

Pytanie:

"Udzieliłem pożyczkę pieniężną i przewłaszczyłem nieruchomość celem zabezpieczenia na okres spłaty pożyczki. Pożyczka nie była spłacana, więc umowę wypowiedziałem i przewłaszczony dom stał się moją własnością. Obecnie toczy się postępowanie o opróżnienie i wydanie nieruchomości. Pożyczkobiorcy aktem notarialnym dobrowolnie poddali się egzekucji z art. 777 kpc. Posiadam także weksel. Czy nic nie stoi na przeszkodzie, by wytoczyć równoległą sprawę z weksla lub z art. 777 kpc? Czy sąd może zawiesić obecne postępowanie?"

Odpowiedź prawnika: Przewłaszczenie nieruchomości a realizacja weksla

Stan faktyczny nie jest do końca jasny. Jak wynika z pytania poddanie się egzekucji w trybie art. 777 kpc dotyczyć ma opróżnienia lokalu, natomiast niezależnie od tego w celu zabezpieczenia wydany został weksel. Oczywiście weksel jako zobowiązanie abstrakcyjne jest oderwany od podstaw na jakich powstało jego wydanie (inaczej mówiąc, dlaczego został wydany). Przy czym dochodzenie sumy wekslowej i jednocześnie zaspokojenie się z przewłaszczonej nieruchomości stwarzałoby po Pana stronie sytuację, że byłby Pan bezpodstawnie wzbogacony. Jednocześnie należy stwierdzić, że jeśli wyraźnie zaznaczono, iż weksel został wydany w celu zabezpieczenia roszczenia w przypadku nieskuteczności egzekucji z nieruchomości, to może zachodzić podstawa do zawieszenia postępowania z uwagi na toczące się inne postępowanie od wyników, którego zależał będzie los sprawy o realizację weksla. W takim przypadku, jeśli weksel wydano w celu zabezpieczenia egzekucji, to wydaję się, iż dochodzenie roszczeń z weksla jest niezasadne z uwagi na zrealizowanie egzekucji w postaci opróżnienia lokalu przewłaszczonego. Gdy sprawy dotyczą tego samego roszczenia, w razie zapadnięcia wyroku istnieje powaga rzeczy osądzonej, jeśli uprawnionemu przysługiwał wybór pomiędzy wekslem a opróźnieniem lokalu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika