Przystąpienie nowych wspólników a bilans
Pytanie:
"Do spółki jawnej (dotychczas 2 współwłaścicieli z udziałami po 50%) przystępuje 2 nowych wspólników. Spółka prowadzi księgi handlowe. Czy konieczne jest sporządzenie bilansu i wyceny firmy na dzień przystąpienia nowych wspólników, czy wystarczy jedynie rozliczenie remanentu?"
Odpowiedź prawnika: Przystąpienie nowych wspólników a bilans
Zgodnie z art. 45 ust. 2 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe składa się z:
- bilansu,
- rachunku zysków i strat,
- informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.
Jak stanowi art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2, oraz na inny dzień bilansowy, stosując odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1b, zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określone w rozdziale 4. Przy czym zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 10 ustawy o rachunkowości ilekroć w ustawie jest mowa o dniu bilansowym - rozumie się przez to dzień, na który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe.
Jak z kolei stanowi art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się:
- na dzień kończący rok obrotowy,
- na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży i zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,
- na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3,
- w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, w szczególności na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,
- na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, w szczególności na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału.
- na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub upadłości,
- na inny dzień bilansowy określony odrębnymi przepisami
- nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tych zdarzeń.
Jak z powyższych przepisów zatem wynika, nie jest konieczne sporządzenie sprawozdania finansowego (w tym bilansu i rachunku zysków i strat) na dzień przystąpienia nowych wspólników do spółki jawnej. Niemniej jednak w literaturze wskazuje się, iż spółki prowadzące pełną rachunkowość (księgi handlowe) w przypadku zmiany w składzie osobowym wspólników powinny sporządzić na ten moment bilans oraz rachunek zysków i strat (tak: Wspólnik przychodzi, wspólnik odchodzi, Rzeczpospolita z 11 sierpnia 2005 r.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?