Przywrócenie do pracy a likwidacja stanowiska

Pytanie:

"Co ma zrobić pracodawca w przypadku przywrócenia do pracy pracownika przez sąd, jeżeli stanowisko pracy uległo likwidacji 6 miesięcy wcześniej, w momencie zwolnienia pracownika za wypowiedzeniem z winy zakładu pracy? Utworzenie tego stanowiska jest niemożliwe, a innego pracodawca w chwili obecnej nie posiada."

Odpowiedź prawnika: Przywrócenie do pracy a likwidacja stanowiska

Pracodawca jest zobowiązany przywrócić do pracy pracownika, jeżeli tak nakazał sąd pracy w wyroku. W przypadku, gdy stanowisko pracy poprzednio zajmowanie przez pracownika zostało zlikwidowane, pracodawca ma możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy (art. 42 § 4 kp) lub dokonania zmiany warunków pracy (art. 42 § 1 kp); w ostateczności likwidacja stanowiska pracy mogłaby stanowić okoliczność uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę (zob. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 kwietnia 2001 r., sygn. akt I PKN 381/2000, OSNP 2003/4 poz. 102). 

Jednakże często likwidacja stanowiska będzie sprawiać, że przywrócenie pracownika do pracy będzie niecelowe, a sąd powinien przyznać w takiej sytuacji odszkodowanie. W opisanej sytuacji warto zatem rozważyć apelację od wyroku, w której pracodawca wykazałby, iż nastąpiła uzasadniona (np. względami finansowymi), a nie fikcyjna, likwidacja stanowiska, oraz że niecelowe byłoby przywracanie pracownika do pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika