Przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia

Pytanie:

"Złożyłem w prokuraturze rejonowej kilka zawiadomień o popełnieniu przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Prokurator rejonowy śledztwo umorzył. Prokurator okręgowy uwzględnił odwołanie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Prokurator rejonowy wszystkie sprawy ponownie umorzył z powodu braku znamion czynu zabronionego. W sprawie nie zostałem ponownie przesłuchany, a w uzasadnieniu nie ma słowa ani o przedstawionych dowodach, ani o postawie uznania ich za niewiarygodne. Sprzeczność zgłoszonych czynów z prawem wynika wprost z faktów i treści przepisów. Niestety, z powodu wypadku losowego o jeden dzień przekroczyłem termin zażalenia, który upłynął wczoraj, czyli 19.07.2006 r. Do kogo powinienem składać zażalenie, jeżeli ponownie umorzono śledztwo po moim uwzględnionym odwołaniu, a postanowienie nie ma uzasadnienia merytorycznego (w pouczeniu jest mowa o prokuratorze nadrzędnym, ale do prokuratora okręgowego już się odwoływałem). Czy przekroczenie terminu zażalenia całkowicie zamyka sprawę, czy istnieją inne drogi odwoławcze w tej samej sprawie? "

Odpowiedź prawnika: Przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa jest jednym ze sposobów inicjowania postępowania przygotowawczego. Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wydaje się z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie postanowienie o wszczęciu śledztwa, w którym określa się czyn będący przedmiotem postępowania oraz jego kwalifikację prawną. Jak każde postanowienie, tak i postanowienie o umorzeniu powinno zawierać : oznaczenie organu oraz osoby lub osób, wydających postanowienie, datę wydania postanowienia, wskazanie sprawy oraz kwestii, której postanowienie dotyczy, rozstrzygnięcie z podaniem podstawy prawnej, uzasadnienie, chyba że ustawa zwalnia od tego wymagania (np. postanowienie o oddaleniu kasacji jako oczywiście bezzasadnej nie wymaga pisemnego uzasadnienia, postanowienie o odmowie wstrzymania wykonania postanowienia na które złożono zażalenie, dopuszczenie dowodu, uwzględnienie wniosku, któremu inna strona nie sprzeciwiła się, chyba że orzeczenie podlega zaskarżeniu). O wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu śledztwa zawiadamia się osobę która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstw. Środkiem zaskarżenia postanowienia jest zażalenie. Zażalenie wnosi się do prokuratora nadrzędnego nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził postanowienie. Oznacza to, iż na postanowienie prokuratora rejonowego przysługuje zażalenie do prokuratora okręgowego, nawet jeśli juz wcześniej organ tez zajmował się sprawą i orzekł o ponownym przekazaniu sprawy prokuratorowi rejonowemu.

. Termin do wniesienia zażalenia wynosi 7 dni od d daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia - od daty doręczenia. Czynność procesowa, taka jak wniesienie zażalenia, dokonana po terminie jest bezskuteczna. Jednak kodeks postępowania karnego przewiduje możliwość przywrócenia terminu do dokonania czynności. Zgodnie z art. 126 § 1 kpk jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, strona w zawitym terminie 7 dni od daty ustania przeszkody może zgłosić wniosek o przywrócenie terminu, dopełniając jednocześnie czynności, która miała być w terminie wykonana.. Oznacza to, iż w terminie 7 dni od ustania wypadku losowego, który uniemożliwił złożenie zażalenia w terminie, należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia i jednocześnie złożyć owo zażalenie. Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć do organu przed którym należało dokonać czynności. Na odmowę przywrócenia terminu również przysługuje zażalenie.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika