Przywrócenie terminu zawitego

Pytanie:

"Jaka jest różnica między apelacją i odwołaniem od wyroku? Jakie zdarzenie może wydłużyć termin zawity? Czy np. choroba jeśli tak, to czy zaświadczenie może wydać każdy lekarz, czy tylko sądowy?"

Odpowiedź prawnika: Przywrócenie terminu zawitego

Odwołanie od wyroku jest formą potoczną. Wyrazem procesowym odwołania jest apelacja. Procedura i to zarówno karna jak i cywilna przewidują jako sposób zaskarżania, odwoływania się od wydanych wyroków między innymi apelację. Nie można zatem porównywać odwołania i apelacji, gdyż prawo procesowe nie zna jako takiego środka w postaci odwołania. Apelacja jest po prostu odwołaniem, środkiem zaskarżenia wyroku. Przywrócenie terminu zawitego może nastąpić jeśli jego uchybienie nastąpiło bez uzasadnionej winy strony, której ten termin dotyczy. Wniosek o przywrócenie powinien być złożony w terminie 7 dni od ustania przyczyny, uzasadniającej uchybienie wraz ze środkiem jaki nie został złożony w terminie. Nie można generalizować, że choroba automatycznie daje podstawę do przywrócenia terminu zawitego. Musi to być taka choroba, która wyraża się brakiem winy po stronie, której termin dotyczy w jego uchybieniu. Choroba niekiedy może uzasadniać takie przywrócenie terminu. Stwierdzenie choroby jest czynnością obiektywną i nie wydaje się, by niezbędne było uzyskanie zaświadczenia od lekarza sądowego. Przykładowo pobyt w szpitalu może być taką uzasadnioną przyczyną i nie ma potrzeby, by lekarz sądowy potwierdzał zasadność pobytu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika