Rejestracja a ustalenie prawa własności samochodu
Pytanie:
"Jest małżeństwo bez rozdzielności majątkowej. Mąż kupił samochód, po czym wyjechał za granicę, zostawiając rodzinę bez środków do życia - nie ma z nim kontaktu. Żona sprzedała samochód, jednak Wydział Komunikacji odmawia zarejestrowania go nowemu nabywcy, twierdząc, iż bez zgody męża, który nabył to auto, żona nie ma prawa go sprzedać. WK odsyła żonę do sądu o ustalenie prawa własności w/w samochodu. Co powinna zrobić żona by nowy nabywca mógł zarejestrować siebie jako właściciela zakupionego pojazdu??"
Odpowiedź prawnika: Rejestracja a ustalenie prawa własności samochodu
W sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym oboje małżonkowie są wskazani jako właściciele przyjąć należy, iż pojazd ten stanowi składnik ich majątku dorobkowego.
Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego regulującego kwestię zarządu majątkiem wspólnym, każdy z małżonków jest uprawniony do samodzielnego zarządzania tym majątkiem. Zgoda współmałżonka jest konieczna tylko przy następujących czynnościach prawnych:
-
prowadzących do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków,
-
prowadzących do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest budynek lub lokal,
-
prowadzących do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa,
-
darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych.
Sprzedaż samochodu nie należy do tego katalogu czynności prawnych, co oznacza, iż każdy z małżonków może samodzielnie zawrzeć umowę sprzedaży pojazdu.
Jeżeli urząd komunikacji kwestionuje uprawnienie małżonka do skutecznego zbycia pojazdu stanowiącego składnik majątku wspólnego, pisemną decyzje w tej sprawie należy zaskarżyć do wskazanego w pouczeniu organu administracyjnego.
Gdy w dowodzie rejestracyjnym tylko jeden z małżonków wskazany jest jako właściciel, drugi z małżonków chcąc dokonać skutecznie czynności prawnej, której przedmiotem będzie ten samochód musi wykazać, iż pojazd ten wchodzi w skład majątku wspólnego. Koniecznym będzie zatem udowodnienie, iż samochód został zakupiony ze środków pochodzących:
-
pobranego wynagrodzenia za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej któregokolwiek z małżonków,
-
dochodów z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
-
środków zgromadzonych na rachunku otwartym lub pracowniczym funduszu emerytalnego któregokolwiek z małżonków.
W tym przypadku konieczna będzie droga sądowa: pozew o ustalenie, iż wskazany przedmiot stanowi składnik majątku wspólnego małżonków. Po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia dalsza droga postępowania będzie taka jak w sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym jak właściciele wpisani są oboje małżonkowie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?