Remanent likwidacyjny a towary przeterminowane

Pytanie:

W kwietniu roku 2005 zawiesiłam działalność gospodarczą, rozliczyłam się z US z podatku dochodowego za rok 2005 sporządzając na koniec roku 2005 remanent roczny, teraz chcę dokonać likwidacji tej działalności (z dniem 31.10.08). Towary, które pozostały mi z prowadzenia tej działalności, nie nadają się do odsprzedaży ani do użytku. Od tego czasu nie wykazywałam dochodu, bo go nie miałam. Jak ująć te towary w remanencie likwidacyjnym? Sporządzić protokół zniszczenia? Jaki zapłacę podatek dochodowy i jaki VAT?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli w firmie pozostały towary, które z uwagi na fakt, iż uległy przeterminowaniu nie nadają się do odsprzedaży ani do użytku, mogą zostać zniszczone i jako takie nie będą ujęte w remanencie likwidacyjnym działalności. Od zniszczonych towarów podatnik nie będzie musiał zapłacić ani podatku dochodowego, ani podatku od towarów i usług (VAT). Urzędy skarbowe nie mają również wątpliwości, że nie trzeba korygować VAT wynikającego z faktur zakupu przeterminowanych towarów. Uzasadniają to faktem, iż ich wartość może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Oczywiście w firmie jednoosobowej protokół likwidacyjny towarów przeterminowanych sporządza sam właściciel (tak: P. Wojtasik, VAT od starego jak od nowego, Rzeczpospolita z 27 października 2005 r.). Dla celów dowodowych – na wypadek ewentualnej kontroli – warto, aby przy likwidacji były obecne inne osoby (świadkowie), które również podpisałyby protokół zniszczenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.11.2003

  Opodatkowanie likwidacji działalności gospodarczej

  Dochód ustalany z likwidacji działalności gospodarczej jest ustalany i opodatkowywany na szczególnych zasadach.

 • 19.12.2006

  Likwidacja działalności gospodarczej i ryzyko podwójnego opodatkowania VAT

  Przepisy Unii Europejskiej ustanawiają jako jedną z naczelnych zasad podatku VAT, zasadę neutralności oraz zakaz podwójnego opodatkowania. Niestety przepisy polskiej ustawy w wielu miejscach zasadę (...)

 • 25.12.2018

  Bony a VAT

  Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług upraszcza i ujednolica przepisy zakresie VAT mające zastosowanie do bonów na towary lub usługi.

 • 1.1.2014

  VAT 2014 r. Towary używane

  Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dostawa towarów używanych była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało (...)

 • 13.5.2018

  Pułapki w menu dla turysty

  Plamiak zamiast dorsza, kebab z baraniną bez baraniny, oscypek zastąpiony roladą ustrzycką – takie dania serwowały restauracje, bary czy smażalnie w miejscowościach turystycznych. Inspekcja (...)