Renta a okresowa niezdolność do pracy

Pytanie:

"Trzy lata temu otrzymałam z tytułu choroby zawodowej 30% uszczerbku na zdrowiu i rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Obecnie stan mojego zdrowia uległ pogorszeniu, a do tego ZUS pozbawił mnie renty. Czy lekarz orzekający w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia może cofnąć wcześniejszą decyzję? Do czego obliguje ZUS 30% uszczerbek na zdrowiu?"

Odpowiedź prawnika: Renta a okresowa niezdolność do pracy

Okresową niezdolność do pracy orzeka się, jeżeli według wiedzy medycznej istnieją rokowania odzyskania zdolności do pracy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 sierpnia 1997 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy do celów rentowych, o niezdolności do pracy orzekają lekarze - orzecznicy ZUS. Od decyzji leakarza - orzecznika można odwołać się do głównego lekarza - orzecznika oddziału ZUS. Jeżeli w odwołaniu wskazano na istotne nowe okoliczności faktyczne lub dołączono nowe dowody nie znane lekarzowi orzecznikowi w dniu wydania orzeczenia, a mogące mieć wpływ na wynik orzeczenia, główny lekarz orzecznik oddziału Zakładu przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia lekarzowi orzecznikowi. Lekarze - orzecznicy roztrzygają o stopniu niezdolności do pracy a tym samym o przyznaniu renty z tego tytułu. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest renta tymczasową, dlatego też lekarz - orzecznik mógł swą decyzją spowodować, że ZUS zaprzestał wypłaty renty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika