Renta rodzinna dla dzieci wdowy

Pytanie:

Czy nieprzysposobione dzieci małżonka zmarłego uprawnionego do renty rodzinnej mają prawo do renty rodzinnej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 67 ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach zFUS:

1. Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny spełniający warunki określone w art. 68-71:

1) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

Z powyższego jednoznacznie wynika, że nieprzysposobione dzieci wdowca nabywają prawo do renty rodzinnej po spełnieniu dalszych przesłanek (odnośnie wieku, stanu zdrowia, oraz kontunuowanej nauki). Powyższy przepis zalicza je jednak do uprawnionych do kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej, na równi z dziećmi własnymi i przysposobionymi. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 24.9.2018

    Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

    Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

  • 27.5.2017

    Dla kogo renta rodzinna?

    Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po osobie ubezpieczonej, która (...)

  • 11.5.2018

    Zbieg prawa do renty rodzinnej i renty socjalnej

    Zasady ustalania zbiegu renty socjalnej i renty rodzinnej ustalone w ustawie o rencie socjalnej są korzystniejsze dla osób uprawnionych od ogólnych zasad zbiegu świadczeń określonych (...)

  • 22.5.2009

    Ulga rodzinna do rozliczenia za 2008 rok

    W ramach ulgi rodzinnej (tzw. ulgi na dzieci) odliczeniu od podatku podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale (...)

  • 25.10.2007

    Ile będzie można odliczyć od podatku w ramach ulgi rodzinnej w kolejnych latach?

    Już w rozliczeniu podatkowym za 2007 r. będzie można odliczyć od podatku znacznie wyższą niż obecnie kwotę ulgi na dzieci. To skutek znowelizowanej niedawno ustawy o podatku dochodowym od osób (...)