Roszczenie o wydanie przedmiotu spadkowego
Pytanie:
"Samochodem taty po jego śmierci jeździł jego siostrzeniec. Czyli osoba nie powołana do dziedziczenia. Czy ja jako spadkobierca mogę domagać się odszkodowania z tego tytułu? Czy taki wniosek o odszkodowanie powinnam zgłosić do sądu do wydziału cywilnego? Czy ma to być sąd zgodny z moim miejscem zamieszkania czy też zamieszkania taty? "
Odpowiedź prawnika: Roszczenie o wydanie przedmiotu spadkowego
Ma Pani dwie mozliwości. Kodeks Cywilny przewiduje roszczenie o wydanie spadku. Spadkobierca może żądać, ażeby osoba, która włada spadkiem jak spadkobierca, lecz spadkobiercą nie jest wydała mu spadek. Aby móc skorzystać z tego prawa niezbędne jest spełnienie pewnych przesłanek: spadkobierca, który posiada tytuł do spadku został pozbawiony władania spadkiem lub jego częścią przez osobę roszczącą sobie prawa do spadku a przedmioty, których władania został pozbawiony znajdowały się we władaniu spadkodawcy. Po spełnieniu tych przesłanek spadkobiercy przysługuje roszczenie o wydanie spadku lub jego części i roszczenia np. o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o naprawienie szkody z tytułu zużycia. Jeżeli w Pani przypadku nie jest spełniona któraś z przesłanek np. siostrzeniec wcale nie rości sobie praw do spadku albo samochód nie znajdował się we władaniu spadkobiercy może Pani wystąpić z roszceniem windykacyjnym. Jest to roszczenie przysługujące właścicielowi rzeczy względem osoby, która rzeczą włada o wydanie rzeczy. Roszczenia uzupełniające zależą od tego, czy osoba władająca rzeczą była w złej czy dobraj wierze, tzn. czy była świadoma braku prawa do władania rzeczą. W opisanej przez Panią sytuacji można przyjąć, że siostrzeniec był w złej wierze, ponieważ raczej był świadomy, że nia ma żadnych praw odnośnie samochodu. Będzie wówczas odpowiedzialny za korzystanie z rzeczy, za zużycie i utratę rzeczy. Jednak aby mogła Pani wystąpić z tymi roszczeniami niezbędne jest wykazania się odpowiednimi tytułami. W pierwszym wypadku będzie to stwierdzenie nabycia spadku.Natomiast w drugim wypadku musi Pani wykazać swoje prawa właścicielskie. Może to być także stwierdzenie nabycia spadku. Musi Pani wystąpić do sądu miejsca zamieszkania pozwanego, do wydziału cywilnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?