Roszczenie z bezpodstawnego wzbogacenia a spadek

Pytanie:

"Syn jako pełnomocnik ojca sprzedał jego nieruchomość, ale nie przekazał mu pieniędzy. Z powodu niewdzięczności ojciec go wydziedziczył w testamencie, a kilka miesięcy później zmarł. Czy wierzytelność przysługująca ojcu od syna wchodzi w skład spadku? Czy pozostali spadkobiercy mogą żądać od wydziedziczonego zwrotu pieniędzy? Czy muszą to zrobić w postaci sądowego działu spadku, czy też po nabyciu spadku wystąpić do syna z roszczeniem o bezpodstawne wzbogacenie się?"

Odpowiedź prawnika: Roszczenie z bezpodstawnego wzbogacenia a spadek

Roszczenie o wydanie korzyÅ›ci uzyskanej bez podstawy prawnej (z bezpodstawnego wzbogacenia) wchodzi do majÄ…tku spadkowego. Spadkobiercy mogÄ… wiÄ™c żądać od wydziedziczonego wydania im pieniÄ™dzy. Roszczenie to nie może być realizowane w ramach podziaÅ‚u spadku. Jest to bowiem postÄ™powanie nieprocesowe, majÄ…ce na celu uregulowanie stosunków miÄ™dzy wspóÅ‚spadkobiercami. Roszczenie o wydanie korzyÅ›ci uzyskanej bez podstawy prawnej musi być realizowane w zupeÅ‚nie odrÄ™bnym postÄ™powaniu – procesowym. Aby wytoczyć postÄ™powanie spadkobiercy powinni legitymować siÄ™ postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Nie jest natomiast konieczne, by przed wytoczeniem powództwa przeciwko wydziedziczonemu przeprowadzać dziaÅ‚ spadku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika