Rozłożenie należności na raty-egzekucja

Pytanie:

"Lokatorka dokonywała nieregularnych opłat za mieszkanie. Otrzymała zawiadomienie o wszczęciu egzekucji i zajęciu wynagrodzenia. Czy takie postanowienie może zapaść zaocznie? Dlaczego nie została powiadomiona o sprawie? Czy po zaskarżeniu wszczęcia postępowania komorniczego może ubiegać się o ugodę i rozłożenie płatności na raty? "

Odpowiedź prawnika: Rozłożenie należności na raty-egzekucja

Jeśli lokator jest stroną postępowania (pozwanym) powinien zostać zawiadomiony bądź o wniesieniu przeciwko niemu pozwu, bądź o wydaniu przeciwko niemu nakazu zapłaty (tak aby mógł wnieść sprzeciw lub zarzuty od tego nakazu). Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym następuje na posiedzeniu niejawnym (tzn. bez udziału stron), jednak pozwany powinien być zawiadomiony o wydaniu nakazu i możliwości zaskarżenia. Komornik powinien działać na podstawie wydanego wyroku – i jeżeli tak jest w rzeczywistości, to najpierw należy kwestionować orzeczenie sądowe. Jeżeli pozwany nie został zawiadomiony o toczącym się przeciwko niemu postępowaniu i przez to pozbawiony był możliwości działania, możliwe jest, w zależności od sytuacji faktycznej, wznowienie postępowania na tej podstawie, czy też wniesienie wniosku o przywrócenie terminu wraz z dopełnieniem czynności, dla której przywrócenia terminu domaga się strona. Na etapie sądowym można próbować doprowadzić do zawarcia ugody.

Również w momencie gdy toczy się postępowanie egzekucyjne można zaproponować wierzycielowi rozłożenie przysługujących mu należności na raty, co spowoduje wstrzymanie się przez komornika z dokonaniem czynności egzekucyjnych (zgodnie z art. 822 ustawy Kodeks postępowania cywilnego komornik wstrzyma się z wykonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży dowód, że wierzyciel udzielił mu zwłoki). Rozłożenie należnej wierzycielowi sumy na raty może być podstawą powództwa przeciwegzekucyjnego z art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c., jeżeli rozłożenie na raty miało miejsce przed wytoczeniem powództwa, a wierzyciel wszczął egzekucję do całej należnej sumy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika