Rozłożenie orzeczonej grzywny na raty

Pytanie:

"Czy grzywnę w sprawie karnej można rozłożyć na raty? Jeśli tak to do kogo trzeba się zgłosić, na ile maksymalnie, czy będą oprocentowane itd."

Odpowiedź prawnika: Rozłożenie orzeczonej grzywny na raty

Należy udzielić twierdzącej odpowiedzi na pytanie dotyczące dopuszczalności rozłożenia grzywny na raty. Wymaga to aktywności ze strony osoby zobowiązanej do zapłacenia grzywny, poprzez złożenie przez taką osobę wniosku do właściwego miejscowo sądu, który orzekł grzywnę, o jej rozłożenie. We wniosku należy podać przyczyny, dla których osoba zobowiązana chce rozłożenia grzywny na raty ( mogą to być w szczególności : trudne warunki materialne i rodzinne takiej osoby ), proponowaną wysokość rat oraz ich ilość. Sąd może rozłożyć spłatę grzywny w ratach na czas nie przekraczający 1 roku . Grzywny nie podlegają oprocentowaniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Raał 2012-10-24 13:48:00

    Jeśli składałem pismo o zamianę kary pozbawienia wolności na karę grzywny to czy mogę pisać wniosek o rozłożenie tej grzywny na raty


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika