Rozporządzanie majątkiem wspólnym i przyszłym
Pytanie:
"Działka oraz budynek jest we władaniu dwóch małżeństw. Toczy się postępowanie o zasiedzenie, które najprawdopodobniej zakończy się pomyślnie tj. każde z małżeństw uzyska prawo własności do zasiadywanej części majątku. Jest to jednak postępowanie długotrwałe. Czy współwładający (każdy z osobna) w/w majątkiem mogą sporządzić testament i określić w nim spadkobierców w/w majątku przed zakończeniem postępowania o zasiedzenie? Czy możliwe jest sporządzenie testamentu dotyczącego przyszłych praw majątkowych? Czy taki testament można sporządzić przed notariuszem? Co się stanie jeśli potencjalny spadkodawca umrze przed zakończeniem postępowania o zasiedzenie?"
Odpowiedź prawnika: Rozporządzanie majątkiem wspólnym i przyszłym
Postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia jest jak już sama nazwa takiego postępowania wskazuje jedynie postępowaniem stwierdzającym nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia (tzw. postępowaniem deklaratoryjnym). Nie tworzy ono więc nowego prawa własności, a jedynie stwierdza jego istnienie. W związku z tym nabycie własności w drodze zasiedzenia następuje już w momencie spełnienia wszystkich niezbędnych warunków (przesłanek) do nabycia takiego prawa, a nie dopiero w momencie wydania przez sąd orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku. Z chwilą toczenia się takiego postępowania posiadacz jest już więc właścicielem danej nieruchomości. W przypadku spełnienia wszystkich niezbędnych warunków do zasiedzenia danej nieruchomości posiadacz tej nieruchomości nabywa do niej prawo własności. Rozrządzenie testamentowe na wypadek śmierci może dotyczyć tylko i wyłącznie majątku spadkodawcy ( czyli należących do niego praw majątkowych ). Nie może jednak dotyczyć praw majątkowych nie należących do testatora. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w momencie sporządzania testamentu testator stał się już właścicielem nieruchomości w drodze zasiedzenia, nie zostało to jedynie stwierdzone przez sąd. W związku z tym możliwe będzie sporządzenie testamentu celem rozporządzenia tym prawem. Testament ten będzie mógł zostać sporządzony między innymi w formie aktu notarialnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?