Rozwiązanie umowy darowizny
Pytanie:
"Podarowałem koledze samochód. Spisaliśmy umowę darowizny, podbita u notariusza. Upłynęło dwa tygodnie. W chwili obecnej obdarowany kolega chce oddać mi auto, twierdząc, że za dużo będzie musiał zapłacić za naprawę. Z uwagi na swą decyzję, kolega w chwili obecnej, nigdzie nie zgłaszał jeszcze darowizny i nie przerejestrował jeszcze auta. Czy należy zgłosić w Urzędzie Podatkowym, że nie doszło do skonsumowania darowizny, ponieważ została zwrócona i czy z tego tytułu będzie się należał jakiś podatek? Samochód nie został jeszcze przerejestrowany? Ubezpieczenie samochodu nie zostało jeszcze wypowiedziane. Również nowego nie zawarto."
Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy darowizny
Przepisy prawa nie regulują wprost możliwości rozwiązania umowy przez późniejszą umowę stron. W literaturze prawniczej przyjmuje się jednak, iż jest to dopuszczalne na zasadzie swobody umów. Zatem strony umowy darowizny mogą dokonać jej zgodnego rozwiązania, kończąc łączący je stosunek prawny poprzez uchylenie w całości pierwotnej umowy. Wskutek zawarcia umowy rozwiązującej gasną podjęte w pierwotnej umowie zobowiązania stron. Przy czym w umowie rozwiązującej strony powinny wyraźnie zastrzec, iż umowa rozwiązująca wywołuje skutki ex tunc, tj. z mocą wsteczną od momentu zawarcia umowy pierwotnej.
W takiej sytuacji, ponieważ umowa darowizny będzie uważana za niebyłą, nie powinien wystąpić obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?