e-prawnik.pl Porady prawne

Rzeczoznawca samochodowy a ustawa Prawo o ruchu drogowym

Pytanie:

Kto, na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym, może być rzeczoznawcą samochodowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Rzeczoznawca samochodowy a ustawa Prawo o ruchu drogowym

Zgodnie z art. 79a ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym rzeczoznawcą samochodowym jest osoba, która:
- posiada wyższe wykształcenie;
- posiada 5-letnią wymaganą praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją;
- posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C;
- nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne;
- posiada certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji;
- została wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.

By upewnić się, że osoba, która dokonywała identyfikacji pojazdu jest faktycznie rzeczoznawcą samochodowym, warto zapoznać się z listą rzeczoznawców prowadzoną przez Ministra właściwego do spraw transportu. Lista ta jest ogólnie dostępna.

Potrzebujesz porady prawnej?