Sąd właściwy do wyjawienia majątku

Pytanie:

"Wniosek o wyjawienie majątku składa się, jak Państwo poinformowali, w sądzie ogólnej właściwości dłużnika, a więc w sądzie w którego okręgu dłużnik ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Nie jestem pewien, co powyższe oznacza. Czy w przypadku dłużnika będącego spółką z o.o. będzie to sąd gospodarczy właściwy dla jej siedziby, tak samo w przypadku przedsiębiorcy - osoby fizycznej (właściwy dla jej miejsca zamieszkania), a w przypadku osoby nieprowadzącej działalności sąd cywilny właściwy dla jej miejsca zamieszkania? A więc te sądy (rejonowe) w których np. składałbym pozwy o zapłatę przeciwko tym dłużnikom (wybierając opcję sądów właściwych dla nich a nie dla mnie)? "

Odpowiedź prawnika: Sąd właściwy do wyjawienia majątku

 

Źródłem prawa powszechnie obowiązującego jest kodeks postępowania cywilnego. Mówi on o sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania (siedziby) dłużnika. Sądami powszechnymi są sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne, są one właściwe w sprawach cywilnych. Można mieć wątpliwość który wydział sądu rejonowego zajmuje się wyjawieniem majątku w sytuacji, gdy sprawa dotyczy przedsiębiorców. Sytuację wyjaśnia Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 30 czerwca 1992 r. (III CZP 74/92; OSNCP 1992/12 poz. 229) „Sąd gospodarczy nie jest sądem egzekucyjnym”. Dlatego sprawa egzekucyjna o wyjawienie majątku odbędzie się przed sądem rejonowym w wydziale cywilnym i do tego sądu i wydziału trzeba zaadresować wniosek.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika