Sąd właściwy w sprawie tymczasowego aresztowania
Pytanie:
"Aresztowano kardiochirurga i transplantologa m.in. pod zarzutem z art. 148 k.k. Dlaczego sąd rejonowy, a nie okręgowy wydaje postanowienie o aresztowaniu na 3 miesiące skoro sądem I instancji do rozpatrzenia zarzutu przedstawionego zatrzymanemu (art. 148 k.k.) jest sąd okręgowy ?"
Odpowiedź prawnika: Sąd właściwy w sprawie tymczasowego aresztowania
Tymczasowe aresztowanie nie jest karą, lecz środkiem zapobiegawczym. Środki zapobiegawcze można stosować w celu zabezpieczenia zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa; można je stosować tylko wtedy gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Środki zapobiegawcze w postępowaniu przygotowawczym można stosować tylko względem osób, wobec których wydano postanowienie o postawieniu zarzutów.
Z pytania wynika, że sprawa znajduje się w fazie postępowania przygotowawczego. Art. 250 § 2 kodeksu postępowania karnego stanowi, że tymczasowe aresztowanie w postępowaniu przygotowawczym stosuje na wniosek prokuratora sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki także inny sąd rejonowy. Dopiero po wniesieniu aktu oskarżenia tymczasowe aresztowanie będzie stosował sąd, przed którym sprawa się toczy (a zatem, w tym wypadku, sąd okręgowy).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?