Sadzenie drzew i krzewów przy granicy działki

Pytanie:

"Chciałbym zasadzić drzewa i krzewy na mojej działce. W jakiej odległości od granicy działki można zasadzić te rośliny?"

Odpowiedź prawnika: Sadzenie drzew i krzewów przy granicy działki

Niestety brakuje przepisów ustawowych, które regulowałyby tę materię. Jedyne przepisy, jakie w tym zakresie obowiązują dotyczą rodzinnych ogródków działkowych. Polskie sądy niekiedy posiłkowo stosują regulamin rodzinnych ogródków działkowych (ROD). W akcie tym, uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 7 kwietnia 2004 r., znaleźć można minimalne odległości od granicy działki, w jakiej można sadzić drzewa i krzewy zarówno owocowe jak i ozdobne (§ 118 i 119). Odległość będzie zależała od tego, jakie drzewa czy krzewy miałby Pan zamiar sadzić. Wymagania określone regulaminem są następujące:

1. min. 2 metry od granicy działki – dla gatunków i odmian drzew słabo rosnących i karłowych

2. min. 3 metry – w przypadku moreli

3. min. 5 metrów – czereśnia i orzech włoski (z wyjątkiem szczepionych na podkładach słabo rosnących, które można sadzić w odległości nie mniejszej niż 3 metry)

4. min. 2 metry – drzewa ozdobne, w tym iglaki pod warunkiem, że będą to gatunki i formy słabo rosnące

5. 1 metr – w przypadku drzew ozdobnych, o ile ich wysokość nie przekroczy 2 metrów (w odległości do 2 metrów od granicy działki wysokość drzew i krzewów ozdobnych nie powinna osiągać więcej niż 3 metry)

6. min. 1 metr – krzewy owocowe

7. min. 3 metry – krzewy leszczyny

8. min. 2 metry – krzewy ozdobne silnie rosnące (min. 1 metr dla krzewów słabo rosnących i płożących form iglaków)


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ireneusz Zdybski 2016-11-15 15:08:51

    Posadziłam małe 25 cm.sosenki w odległości 2 m od granicy po sąsiedzku.Sąsiad konfliktowy grodzi połowę płotu u swoich ojców i już ma wąty.Tym bardziej że dawno weszli w posesję swojej siostry ponoć 4m.i jak żyła to płaciła podatek,a oni korzystali,a od 17 lat wnuczek tej siostry płaci zamieszkując.Może mi ktoś kto się zna udzielić odpowiedzi czy ma rację bo ja sądzę że zapewne nie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika