Samochód ciężarowy do 3,5 t z homologacją

Pytanie:

"Zamierzam kupić samochód do 3,5 t ciężarowy z kratką, posiadający homologację, ale nie spełniający wymogów wydania zaświadczenia ze stacji diagnostycznej. Czy w związku z grudniowym wyrokiem ETS - będe mógł odliczyc VAT od zakupu tego samochodu, oraz później od jego paliwa? Polskie przepisy chyba nie są jeszcze zmienione w stosunku do wyroku ETS."

Odpowiedź prawnika: Samochód ciężarowy do 3,5 t z homologacją

Jak wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 grudnia 2008 r. (sygn. C-414/07), w momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej ustawodawca nie mógł wprowadzić bardziej rygorystycznych zasad odliczania VAT, niż te, które obowiązywały 30 kwietnia 2004 r. Nie miał także prawa zaostrzać ich później. Oznacza to, że podatnicy, którzy po 1 maja 2004 r. eksploatowali tzw. samochody z kratką, mogli obniżyć podatek należny o VAT wynikający z faktur za paliwo. Wyrok ten powinien pozwolić przedsiębiorcom odzyskać nieodliczony wcześniej podatek.

Jeżeli jednak przedsiębiorca chce dziś odliczać VAT od samochodu i paliwa, jego pojazd musi mieć nie tylko kratkę, ale i homologację na samochody ciężarowe. Wyjątkiem są auta kupione przed 1 stycznia 2001 roku.

Należy bowiem pamiętać, że do 30 kwietnia 2004 r. obowiązywał przepis, zgodnie z którym, żeby móc odliczać VAT, należało mieć samochód z homologacją producenta lub importera wymaganą dla samochodów innych niż osobowe. Nie wystarczyło więc samo zamontowanie kratki i zmiana wpisu w dowodzie rejestracyjnym (§ 10 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 22 marca 2002 r., DzU nr 27, poz. 268 ze zm.). Taki wymóg został wprowadzony trzy lata wcześniej, 1 stycznia 2001 r.

Podatnicy, którzy chcieliby dziś odliczać VAT zawarty w cenie pojazdu i paliwa, muszą mieć świadectwo homologacji, z którego będzie wynikać, że samochód nie jest osobowy. Potwierdza to zresztą komunikat Ministerstwa Finansów wydany po orzeczeniu ETS (dostępny na stronie internetowej: www.mofnet.gov.pl).

Warto przeczytać: ETS o prawie odliczenia VAT-u od paliwa!


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika