Samodzielne utrzymanie dziecka a alimenty
Pytanie:
"W jakich i kiedy przypadkach wygasa obowiązek alimentacyjny na pełnoletnie, studiujące dziecko, pobierające stypendium i pracujące poza granicami Polski co najmniej 2 miesiące?"
Odpowiedź prawnika: Samodzielne utrzymanie dziecka a alimenty
Rodzice mają obowiązek utrzymywania dzieci do czasu, gdy będą one w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. W związku z tym nie zawsze będzie to moment osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Obowiązek utrzymywania dzieci, który spoczywa na rodzicach nie zależy również od tego, czy dziecko znajduje się w niedostatku. Ten czas będzie zależał od konkretnej sytuacji np. od tego kiedy dziecko zdobędzie zawód i będzie mogło podjąć pracę. Przyjmuje się przykładowo, że osoba będąca na studiach ma prawo żądać od rodziców środków utrzymania do czasu ukończenia studiów, natomiast dziecko, które jest niepełnosprawne może potrzebować pomocy rodziców przez całe życie. Jeżeli więc praca podjęta przez Pasna dziecko umożliwia mu samodzielne utrzymanie, pokrycie kosztów utrzymania i wychowania, obciążający Pana obowiązek alimentacyjny wygaśnie. Będzie to jednak zależało od konkretnej sytuacji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?