Sfałszowany testament a zachowek
Pytanie:
"Trwa od dwóch lat postępowanie o sfałszowanie testamentu przez spadkobiercę, który przejął w ten sposób cały majątek. Czy wystąpienie o zachowek pozostałych uprawnionych do spadku oznaczałoby rezygnację z dociekania fałszerstwa, a brak wystąpienia oznacza ryzyko przedawnienia terminu wystąpienia o zachowek?"
Odpowiedź prawnika: Sfałszowany testament a zachowek
Postępowanie o sfałszowanie testamentu toczy się przed sądem karnym. Natomiast postępowanie o zachowek toczy się przed sądem cywilnym. Wniesienie powództwa o zachowek nie stanowi odstąpienia od prowadzenia postępowania w sprawie o sfałszowanie testamentu. Uprawniony występuje w takim przypadku na wypadek w razie, gdyby okazało się, że testament nie został sfałszowany.
Sad cywilny może w takim przypadku postąpić w dwojaki sposób. Jeśli wie o postępowaniu toczącym się przed sądem karnym może zawiesić postępowanie do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia przed sądem karnym sprawy o sfałszowanie testamentu. Może również prowadzić postępowanie cywilne o zachowek. Jeśli wyda w tej sprawie wyrok, to istnieje możliwość w razie zakończenia postępowania karnego wznowienia postępowania. Po stwierdzeniu fałszywości testamentu nie trzeba się starać o zachowek, bowiem zachodzi dziedziczenie testamentowe.
Jeśli w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku został zgłoszony zarzut fałszywości testamentu, wtedy bieg przedawnienia roszczenia o zachowek przerywa się. Po drugie sąd w razie wniesienia powództwa o zachowek może zawiesić postępowanie do czasu rozstrzygnięcia sprawy o nieważność testamentu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?