Skarga na dyrektora UKS

Pytanie klienta:

""W czasie trwania kontroli przez UKS inspektor skarbowy oraz dyrektor wręcz ignorują przepisy prawa. Do kogo mogę napisać skargę na takie postępowanie?""

Odpowiedź prawnika:

Przepisy ustawy o kontroli skarbowej ani Ordynacji podatkowej nie regulują w szczególny sposób możliwości złożenia skargi na postępowanie dyrektora urzędu kontroli skarbowej. Przepis art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o kontroli skarbowej stanowi jedynie, iż Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej sprawuje nadzór nad działalnością m.in. dyrektorów urzędów kontroli skarbowej - w zakresie realizacji zadań określonych w ustawie, a także iż Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej określa zadania i sprawuje kontrolę urzędów kontroli skarbowej oraz sprawuje kontrolę resortową.

Zatem w zakresie skarg należy – zgodnie z art. 3 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego – odpowiednio zastosować przepisy działu VIII tego kodeksu, zatytułowanego skargi i wnioski.

Zgodnie z art. 227 Kodeksu postępowania administracyjnego (K.p.a.) przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.

Jak stanowią art. 228 i 229, skargi składa się do organów właściwych do ich rozpatrzenia, przy czym w przypadku dyrektora urzędu kontroli skarbowej będzie to organ wyższego stopnia lub sprawujący bezpośredni nadzór. Zatem w przypadku dyrektora urzędu skarbowego można złożyć skargę do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej (00-916 Warszawa Ul. Świętokrzyska 12).

Zgodnie z art. 237 K.p.a., organ właściwy do załatwienia skargi powinien załatwić skargę bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca. O sposobie załatwienia skargi zawiadamia się skarżącego.

Należy również wskazać, iż naruszenia w toku postępowania przepisów przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej mogą być również podstawą późniejszego odwołania od wydanej przez niego decyzji.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.