Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przypadku niezaÅ‚atwienia sprawy w okreÅ›lonym terminie (zasadniczo nieprzekraczajÄ…cym jednego miesiÄ…ca oraz dodatkowym terminie wyznaczonym dla rozstrzygniÄ™cia sprawy) można wnieść w trybie art. 37 kpa zażalenie do organu wyższego stopnia. Zażalenie na bezczynność organu może zÅ‚ożyć tylko strona prowadzonego postÄ™powania, wzglÄ™dnie organizacja spoÅ‚eczna dziaÅ‚ajÄ…ca na prawach strony lub prokurator (Przybysz Piotr „Najnowsze wydanie: Kodeks postÄ™powania administracyjnego. Komentarz” Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie VI) ss. 504). Z orzeczenia Wojewódzkiego SÄ…du Administracyjnego w Szczecinie z dnia 28 maja 2008 r. (sygn. II SA/Sz 123/08) wynika, że Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest, jako kierownik centralnego organu administracji rzÄ…dowej traktowany w Å›wietle przepisów kpa jak minister. Zgodnie z art. 5 § 2 pkt. 4 kpa pod pojÄ™ciem „minister” ustawodawca każe traktować tych kierowników centralnych organów administracji rzÄ…dowej, którzy sÄ… podlegli, podporzÄ…dkowani lub nadzorowani przez Prezesa Rady Ministrów lub wÅ‚aÅ›ciwego ministra. Z art. 17 ust. 1 pkt. 6 ustawy o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r., Nr 19 poz. 115) wynika, że nadzór nad Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad sprawuje minister wÅ‚aÅ›ciwy do spraw transportu. W zwiÄ…zku z powyższym należy stwierdzić, że Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad nie ma swojego organu wyższego stopnia, do którego należaÅ‚oby kierować zażalenie w trybie art. 37 kpa, jak również np. odwoÅ‚anie od decyzji. SÅ‚usznie zatem minister, dziaÅ‚ajÄ…c na podstawie art. 229 pkt. 7 kpa, uznaÅ‚ Pana zażalenie za skargÄ™ dotyczÄ…cÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci nadzorowanego przez siebie organu. Minister Infrastruktury jest bowiem w myÅ›l tego przepisu organem sprawujÄ…cym bezpoÅ›redni nadzór nad tym organem administracji rzÄ…dowej.
Nawet jeÅ›li skarżonym przez Pana podmiotem byÅ‚by dyrektor jednego z oddziaÅ‚ów terenowych GDDKiA, to postÄ™powanie ministra też byÅ‚oby prawidÅ‚owe. Dyrektor oddziaÅ‚u jest zgodnie z § 2 pkt. 1 Statutu GDDKiA (Dz. U. MI z 2002 r., Nr 3 poz. 8) tylko podmiotem pomagajÄ…cym Generalnemu Dyrektorowi w kierowaniu tym rzÄ…dowym organem.
Skoro Pana pismo zostaÅ‚o uznane za skargÄ™ z dziaÅ‚u VIII kpa, to powinna być ona zaÅ‚atwiona bez zbÄ™dnej zwÅ‚oki, nie później jednak niż w ciÄ…gu miesiÄ…ca. W razie niezaÅ‚atwienia w tym czasie tej skargi stosuje siÄ™ przepisy art. 36-38 kpa. Ponieważ jednak nad ministrem nie ma organu wyższego stopnia, zatem nie mógÅ‚by Pan wnosić zażalenia na niezaÅ‚atwienie skargi w trybie art. 37, a pozostawaÅ‚oby zÅ‚ożenie skargi do Prezesa Rady Ministrów. Tak też prawdopodobnie zostanie potraktowane Pana zażalenia na brak dziaÅ‚aÅ„ ministra.
OdnoÅ›nie drugiej kwestii racja także stoi po stronie Ministra. Przyjmuje siÄ™ powszechnie, że czynnoÅ›ci podejmowane w trybie postÄ™powania w sprawach skarg i wniosków w rozumieniu dziaÅ‚u VIII kpa nie sÄ… aktami lub czynnoÅ›ciami w rozumieniu art. 3 § 2 pkt. 4 Prawa o postÄ™powaniu przed sÄ…dami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r., Nr 153 poz. 1270), zatem wyłączone sÄ… spod kognicji sÄ…dów administracyjnych (tak zarówno J. Tarno w Komentarzu do Prawa o postÄ™powaniu przed sÄ…dami administracyjnymi Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IV) ss. 684 jak i T. WoÅ› „Najnowsze wydanie: Prawo o postÄ™powaniu przed sÄ…dami administracyjnymi. Komentarz” Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis str. (wydanie III) ss. 1000). Także NSA w orzeczeniu wydanym jeszcze w czasie obowiÄ…zywania poprzednich przepisów uznaÅ‚, że „Ocena prawidÅ‚owoÅ›ci prowadzenia postÄ™powania skargowego w trybie przepisów dziaÅ‚u VIII kpa nie podlega kognicji Naczelnego SÄ…du Administracyjnego.” (postanowienie NSA z 9 grudnia 1999 r., sygn. III SAB 7/99). Wynika to z braku umieszczenia kategorii spraw rozpoznawanych w drodze skargi z dziaÅ‚u VIII kpa w katalogu spraw podlegajÄ…cych kontroli sÄ…dów administracyjnych (obecny art. 3 § 2 i 3 ppsa).