Składanie zeznań przez teścia
Pytanie:
"Mój zięć wyjechał 6 lat temu za granice, a 4 lata temu dołączyła do niego córka z dzieckiem. 2 lata temu odwiedził mnie dzielnicowy i sprawdzał czy zięć nie przebywa pod naszym adresem, ponieważ szuka go prokuratura w sprawie wyjaśnienia. Faktycznie zięć nigdy tu nie mieszkał, nie był zameldowany, a odwiedzał nas dawno z okazji świąt. Nie podawałem aktualnego adresu, ponieważ dzielnicowy nie nalegał - tylko sprawdzał czy osoba tutaj przebywa. Z drugiej strony zięć nie ma stałego adresu, bo od 2 lat zmieniał zamieszkanie 5krotnie w 3 różnych państwach, a ostatecznie wrócił niedawno do Polski, ale też mieszka okazyjnie u kogoś. Kiedy zadzwonił do prokuratury powiedziano mu tylko, że chodzi o przestępstwo z art.286 § 1, ale nie powiedziano jaka jest jego rola w tej sprawie. Teraz ja dostałem wezwanie do prokuratury jako świadek w sprawie z art.286 § 1, co może świadczyć, że chodzi o zięcia. Jak mam sie zachować w tej sytuacji? Czy mam obowiązek jako rodzina podać miejsce pobytu, nawet gdy nie jest to pobyt stały i może sie zmienić z dnia na dzień i czy musze informować zięcia o tym co prokuratura mi powie?"
Odpowiedź prawnika: Składanie zeznań przez teścia
Teść jest w stosunku do zięcia osobą najbliższą, a zatem na podstawie art. 182 § 1 kodeksu postępowania karnego ma Pan prawo odmówić składania zeznań w postępowaniu przeciwko zięciowi. Może Pan zatem oświadczyć, że zamierza skorzystać ze swojego prawa i nie informować organu o okolicznościach dotyczących podejrzanego. O tym prawie organ prowadzący postępowanie powinien Pana pouczyć.
Oczywiście jest to jedynie uprawnienie świadka, z którego może on nie skorzystać. Jeśli zdecyduje się Pan złożyć zeznania, to powinien Pan udzielić informacji zgodnych ze swoją wiedzą. Jeśli zatem wie Pan gdzie zięć przebywa, choćby to był jedynie pobyt czasowy, wówczas powinien Pan o tym poinformować organ prowadzący postępowanie przygotowawcze.
Kodeks postępowania karnego nie nakłada na Pana obowiązku poinformowania zięcia o tym, co dowiedział się Pan od prokuratora czy policjanta. Obowiązek poinformowania Pańskiego zięcia co do poczynionych przeciwko niemu kroków spoczywa na organach prowadzących postępowanie przygotowawcze. Oczywiście może Pan ze swojej strony poinformować zięcia o tym, co Pan usłyszy. Nie wyłącza to jednak obowiązków informacyjnych organów państwowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?