Skutki niewykonania zapisu testamentowego przez spadkobiercę

Pytanie:

"Jakie są skutki niewykonania zapisu testamentowego przez spadkobiercę?"

Odpowiedź prawnika: Skutki niewykonania zapisu testamentowego przez spadkobiercę

Obowiązek wykonania zapisu jest długiem spadkowym. Odpowiedzialność spadkobiercy jednak ograniczona jest zawsze do wartości stanu czynnego spadku (art. 1033 Kodeksu cywilnego). W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zapisu obciążony ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych (art. 471 i n. k.c.). Obowiązek naprawienia szkody także przechodzi na spadkobierców zobowiązanego (por. Elżbieta Skowrońska – Bocian, op. cit.). 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maria 2014-07-31 12:56:50

    Szukam szerszego omówienia tego tematu,w tej wypowiedzi brakuje mi tego.Np. co to jest ,,wartość stanu czynnego spadku,,Czy w sytuacji,kiedy zapisobiorca występuje z żadaniem wypłaty określonej w zapisiekwoty,a spadkobierca uporczywie nie reaguje na wezwania,przeciąga sie sprawa w czasie,mija 5 lat i co wówczas.Czy w takiej sytuacji przepadaja roszczenia z tego tytułu/po 5 latach/Nadmieniam,ze zapisobiorcy nie było stać na wytoczenie procesu ze względów finansowych i zdrowotnych.Nie potrafił sie odnaleśc po śmierci męza.Niszczony depresją i działaniami spadkobiercy/jedynym spadkobiercą po zmarłym męzżu ,została jego córka z pierwszego małżeństwa.I co w takiej sytuacji.Zonie nic nie przysługuje?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika