Skutki prawne cofnięcia pozwu przed rozprawą

Pytanie:

"W ramach umowy powierniczego przelewu wierzytelności podjąłem się odzyskania należności od dłużnika na podstawie jego pisemnego oświadczenia z podpisem - zobowiązaniem do zwrotu pożyczonych przezeń pieniędzy. Wezwałem dłużnika do zapłaty i wobec braku tejże skierowałem pozew o zapłatę. Sąd najpierw wezwał mnie do uiszczenia wpisu w wysokości odpowiadającej postępowaniu upominawczemu, czyli zgodnie z moimi przewidywaniami wobec roszczenia bezspornego stwierdzonego takim jednoznacznym dokumentem. Niestety, po jakimś czasie ku mojemu zaskoczeniu otrzymałem z tego sądu wezwanie do dopłaty brakującej części wpisu (ok. 3 razy tyle) i to pod rygorem egzekucji. Gdy zatelefonowałem do sądu, dowiedziałem się, że widocznie sędzia dopatrzył się w międzyczasie czegoś, co spowodowało jego decyzję o przekazaniu sprawy do postępowania zwykłego. Uiściłem ten brakujący wpis (nie mając wszak wyjścia - nie chcąc ponosić kosztów egzekucji tej opłaty). Była wyznaczona pierwsza rozprawa, nie odbyła się, gdyż sąd ten odroczył ją podobno na wniosek pozwanej. Niebawem ma odbyć się rozprawa, sąd wyznaczył nowy termin. Dodaję też, że sąd ten znajduje się dosłownie na drugim krańcu Polski, a ja przez roztargnienie pominąłem fakt, że w przypadku umowy powierniczego przelewu wierzytelności mógłbym (na podstawie art. 34 kpc) skutecznie złożyć ten pozew w sądzie właściwym dla mojego miejsca zamieszkania. Czy mogę złożyć do tego odległego sądu skuteczny wniosek o wycofanie powództwa, ale tak, abym mógł po odebraniu dokumentów złożyć pozew w tej sprawie do sądu właściwego dla mojego miejsca zamieszkania? Jestem gotów poświęcić wpłacone już pieniądze i znów opłacić wpis w sądzie właściwym dla mnie, byleby tylko móc złożyć go tutaj."

Odpowiedź prawnika: Skutki prawne cofnięcia pozwu przed rozprawą

Przysługuje Panu uprawnienie do cofnięcia pozwu. Art. 203 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. Może Pan zatem skutecznie cofnąć pozew bez zgody pozwanego, nie odbyła się bowiem jeszcze pierwsza rozprawa. Istnieją jednak określone skutki cofnięcia pozwu. Po pierwsze, zgodnie z paragrafem drugim powołanego wyżej przepisu pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Będzie Panu zatem przysługiwało prawo do ponownego wytoczenia powództwa w oparciu o te same dokumenty przed innym sądem. Po wtóre, w razie cofnięcia pozwu poza rozprawą – co, jak się wydaje, będzie miało miejsce w Pańskim przypadku, przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody. Cofnięcie pozwu poza rozprawą będzie skutkować tym, że pozwany będzie uprawniony do złożenia wniosku o przyznanie mu od Pana kosztów procesu (w tym, jeśli jest on reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika – kosztów zastępstwa procesowego). Po trzecie wreszcie, zgodnie z odpowiednimi postanowieniami Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, w wypadku cofnięcia pozwu przed rozpoczęciem pierwszej rozprawy sąd zwróci Panu połowę uiszczonej opłaty od pozwu (art. 79 ust. 1 pkt 3a Ustawy).

Proszę pamiętać, że art. 34 kpc daje możliwość wytoczenia powództwa przed sąd wykonania umowy, z której wypływa wierzytelność, a nie miejsca wykonania umowy powierniczego przelewu wierzytelności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika