Sławojka jako urządzenie budowlane
Pytanie:
"Została samowolnie wybudowana przy budynku gospodarczym sucha ubikacja na nieskanalizowanym dole kloacznym. Czy jednooczkowa ubikacja sucha związana z budynkiem mieszkalnym wybudowana na nieskanalizowanym dole kloacznym na terenach zabudowy jednorodzinnej lub zagrodowej jest obiektem budowlanym, o którym mowa w art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego czy też urządzeniem budowlanym (technicznym) w rozumieniu art. 3 pkt 9 ustawy? O tym, że jest to urządzenie budowlane wydaje się mówić paragraf 35 obowiązujących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002r. Nr 75, poz. 690 z późn. zmianami)?"
Odpowiedź prawnika: Sławojka jako urządzenie budowlane
W pierwszym zdaniu pytania mowa jest budynku gospodarczym, natomiast w kolejnym – o budynku mieszkalnym. Odpowiedź zostanie udzielona z założeniem, że mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym. Urządzeniem budowlanym jest urządzenie techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Warto podkreślić, że obiekt budowlany zyskuje charakter urządzenia budowlanego dopiero poprzez funkcjonalne związanie z innym obiektem budowlanym. W przypadku budynku mieszkalnego, jak najbardziej można, naszym zdaniem, mówić o takim związku funkcjonalnym, dlatego też taka ubikacja powinna być traktowana jako urządzenie budowlane.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?