Słup energetyczny na prywatnej działce

Pytanie:

Na mojej działce znajduje się linia średniego napięcia wraz ze stacją transformatorową. Pisałam do ZE, który mi odpisał "została wybudowana dla potrzeb zasilania odbiorców zgodnie z projektem i trasą przedstawioną na załączniku, a w przypadku ogrodzenia prosimy o wygrodzenia stacji transformatorowej , a w przypadku zagrodzenia linii prosimy o zapewnienie dostępu do urządzeń monterów pogotowia energetycznego służb wykonujących zabiegi eksploatacyjne". Chciałabym zapytać jakie mam ogólnie prawo? Po ogrodzeniu działki i wybudowaniu domu czy muszę im udostępniać wejście na mój teren prywatny? Czy mam jakąś możliwość przesunięcia tej lini bliżej drogi(wchodzi dość głeboko w działkę 30m)? Jeżeli chciałabym przebudować, to kto pokrywa koszta? Czy wolno tak stawiać słupy, które są tak odległe od drogi? Ponieważ tam znajduje się transformator to podejrzewam, że często będą korzystać, czy ja na swoim prywatnym terenie muszę to znosić? W księdze wieczystej nic nie ma o tym mowy.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pani prawo do działki nie zmienia się w żaden sposób z powodu, że znajduje się tam słup. Nie może jednak Pani w żaden sposób (każdy poczyniony przez Panią krok byłby samowolny) usunąć opisywanego słupa. Stanowi on zresztą (jak i transformator) własność zakładu energetycznego.

W związku z powyższym nie ma Pani uprawnień do dokonywania jakiejkolwiek przebudowy transformatora czy też słupa. Nie ma oczywiście przeszkód, aby próbować w tej sprawie umówić się odpowiednio z zakłądem energetycznym i aby to zakład dokonał zmian w położeniu. Może Pani także wystosować oficjalne pismo/wniosek o przesunięcie słupa, a w razie decyzji odmownej będzie Pani mogła odwołać się do NSA.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (14)

Janusz

24.2.2015 0:4:50

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

witam serdecznie mój problem polega na tym że przez moje pole przechodzi lina enegetyczna stoją na niej 6 słupów i stacja transformatorowa. I moje pytanie czy ja mógłbym ubigac sie o odszkodowania za korzystanie z mojej ziemi. Słupy stoją od dos dawna 40-50 lat Prosze o jakiekolwiek imformacje. janusz106@o2.pl

Justyna

28.8.2014 18:32:20

Pomocy!Słup energetyczny (przełącznik z niebieską skrzynią) oraz linie od słupa wzdłuż pola

Witam Państwa! Mam poważny problem. Otóż buduje dom obok którego przechodzą linie średniego napięcia. Cała ta linia prowadzi wzdłuż moich pół i lasów ok. 5h. Poza tym naprzeciwko domu za droga asfaltową mam małą działkę i tam właśnie stoi ta skrzynka. Tę działkę naprzeciwko chcemy sprzedać ale niestety stoi słup z tą niebieską skrzynką i nie ma chętnych, a jak chcą kupić to za grosze. Nie ukrywam ,że linia i ten słup naprawdę mi przeszkadzają i psują całą radość z budowy, bo działka sama w sobie jest super.Co mam zrobić?Pytałam jednego prawnika i odpowiedział,że nie mam szans , bo to jest słup i linia średniego napięcia. Czy naprawdę jestem na przegranej pozycji. Nie chcę odszkodowania. Chcę tylko usunięcia tego jednego słupa i tej linii obok domu. Ta reszta na moim polu może zostać. Mogą ten słup umieścić na moim polu ale w innym miejscu. Na to mogłabym się zgodzić. Może ktoś z Państwa mi pomoże i podpowie od czego zacząć. Może jakieś namiary na adwokata,który zajmuje się podobnymi sprawami. Będę bardzo wdzięczna i zgóry dziękuję. Podaje maila: justyna21s@poczta.onet.pl

leszek

25.4.2013 8:20:53

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

poszukuje prawnika z krakowa który pomoże usunąć mi słup z działki lub otrzymać odszkodowanie

janek

13.11.2012 16:44:11

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

witam mam slup na samym srodku dzialki jest podwojny,tzn.z podpora,dzialka jest budowlana ale co z tego jak wogole bezuzyteczna..czy jest sens ubiegac sie o odszkodowanie,dzierzawe czy tez usuniecie?jest jakas szansa na wygranie sprawy,czy to walka z wiatrakami?

JoJo

2.10.2012 22:12:15

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

szukam prawnika z terenu Warszawy,który udzieliłby mi pomocy w sprawie transformatora stojącego na mojej działce. Proszę o kontakt joanna.joanna198@gmail.com

Andrzej

31.8.2012 12:30:8

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

Ma mój wniosek o zawarcie umowy na odpłatne korzystanie z działki (słup elektryczny i linia energetyczna o dł. 50 mb)Zakład Energetyczny odpowiedział, że słup znajduje sie juz ponad 30 lat i ten kawałek mojej działki ( w mieście) jest już ich własnością przez zasiedzenie. Czy zakład Energetyczny ma rację ?

Anka

6.9.2011 17:29:16

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

Witam,niedawno kupiłam działkę od urzędu gminy na której stoi transformator. Znajomi podpowiadają mi że zakład energetyczny powinien mi płacić za to że stoi transformator na posesji,tylko,ze ten transformator dostarcza prąd tylkodomojego budynku. Proszę o pomoc w tej sprawie PozdrawiaM Anka

ela

27.5.2011 16:29:54

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

witam chcialam sie zapytac o ten slup, jesli znajduje sie przed brama wjazdowa na teren posesji czy zaklad powinien go usunac czy to spada na mieszkancow. Słup utrudnia wjazd i co można zrobic zeby go usuneli albo czy moge domagac sie odszkodowania?? dziekuje za pomoc

Biuro_prawne

25.10.2010 12:52:50

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

Witam, przeczytałem na forum o pańskim problemie ze słupem. Jak Pan wie w podobnej sytuacji są tysiące ludzi w Polsce. Nasze Biuro Prawne obsługuje wielu klientów, którzy z powodu bezprawnego korzystania z ich nieruchomości nie otrzymują należnej im gratyfikacji. Jeżeli jest Pan zdecydowany zmienić istniejący stan rzeczy, proszę o kontakt. W tego typu sprawach nie pobieramy żadnych opłat wstępnych. Zapłata należności następuje po wygranej sprawie i po faktycznym otrzymaniu należności. Z poważaniem P.D. Biuro Prawne Paweł Degórski tel 781 883 303 e-mail: biuroprawnepd@wp.pl

ANNA

22.4.2010 16:22:29

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

WITAM NA MOJEJ PRYWATNEJ DZIAŁCE STOI SŁUP ENERGETYCZNY CZY MOGE DOMAGAC SIE JAKIEJS CO MIESIECZNEJ ZAPŁATY OD ENERGETYKI?

anna

22.4.2010 16:21:58

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

WITAM NA MOJEJ PRYWATNEJ DZIAŁCE STOI SŁUP ENERGETYCZNY CZY MOGE DOMAGAC SIE JAKIEJS CO MIESIECZNEJ ZAPŁATY OD ENERGETYKI?

ANNA

22.4.2010 16:21:0

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

WITAM NA MOJEJ PRYWATNEJ DZIAŁCE STOI SŁUP ENERGETYCZNY CZY MOGE DOMAGAC SIE JAKIEJS CO MIESIECZNEJ ZAPŁATY OD ENERGETYKI?

Serpico

26.2.2010 16:8:27

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

Ja wynająłem elektryków i przecieli linie, po słupy przyjechała energetyka . Postraszyli sądami i policją , ale nic mi nikt nie zrobił. Mocni sa w straszeniu i gębie. Prawo własnosci jest świete.

Krytyk

29.12.2009 21:25:42

Re: Słup energetyczny na prywatnej działce

Ale za to zakład energetyczny ma już prawo do użytkowania terenu, którego nie jest prawnym właścicielem? A co jeżeli to ZE samowolnie wybudowało słup czy transformator? Odpowiada Pan tak jakby pracował w ZE. Jeżeli to wolny kraj, to na swojej działce mam prawo robić co chcę i nikt nie ma prawa niczego bez mojej zgody na tej działce budować czy użytkować.

Pokaż wszystkie komentarze (14)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.7.2018

  Dodatek energetyczny - Komu się należy i jak dostać dodatek energetyczny?

  Dodatek energetyczny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej. 

 • 31.10.2015

  Czy pracodawcy w Niemczech mogą czytać maile podwładnych?

  Niektórzy pracodawcy dają do dyspozycji podwładnych firmowe konta mailowe. Czy mają oni jednak prawo do zaglądania do skrzynek mailowych pracowników i czytania zapisywanych tam listów? (...)

 • 6.2.2015

  Zmiany w prawie budowlanym 2015

  Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym - rozszerzenie inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, uproszczenie projektu i wiele innych udogodnień.

 • 4.1.2018

  Zmiany w projektowaniu budynków

  Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać (...)

 • 12.10.2016

  Kiedy można budować w granicy ?

  Zasady budowania w granicach nieruchomości reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (...)