Służebność osobista i rozbiórka budynku

Pytanie:

"Parę lat temu przekazałam w drodze darowizny dom i tereny rolne, w zamian za rentę. W akcie notarialnym została zapisana na moją rzecz dożywotnia służebność mieszkania i korzystania z obejścia. Obdarowany w ogóle nie dba o przekazane mu gospodarstwo. Parę tygodni temu, w wyniku silnych wiatrów uszkodzona została znajdująca się w podwórzu stodoła, w stopniu tak znacznym, że grozi jej zawalenie. Czy mogę na własną rękę rozebrać stodołę? W oparciu o jakie przepisy mogę domagać się od właściciela, żeby zabezpieczył zagrażającą mojemu życiu i zdrowiu stodołę?"

Odpowiedź prawnika: Służebność osobista i rozbiórka budynku

W tej sytuacji potrzebne jest pozwolenie na rozbiórkę (budynek o wysokości ponad 8 m) albo zgłoszenie (budynek o wysokości do 8 m), o które może starać się osoba mająca prawo  dysponowania nieruchomością na cele budowlane (przede wszystkim właściciel). Jak rozumiemy, Pani przysługuje służebność mieszkania i obejścia, i nie ma Pani prawa korzystania ze stodoły. W związku z tym, że stodoła grozi zawaleniem, należałoby powiadomić o tym powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Warto podać mu od razu kontakt do obecnego właściciela nieruchomości. INB powinien podjąć odpowiednie kroki, na przykład wydać decyzję nakazującą właścicielowi rozbiórkę budynku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika